3 marca drugi przetarg na sprzedaż majątku ZNTK Łapy

PAP
opublikowano: 18-02-2010, 09:48

3 marca odbędzie się drugi przetarg na  sprzedaż majątku będących w upadłości likwidacyjnej Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego w Łapach - poinformowała PAP syndyk masy upadłościowej firmy Alina Sobolewska.

Do pierwszego przetargu, który miał odbyć się w styczniu, nikt się nie zgłosił. Syndyk liczy, że tym razem, po obniżce cen, będzie inaczej. Ceny wywoławcze na sprzedaż działek i ośrodka wypoczynkowego nad morzem są o 20 proc. niższe niż w pierwszym przetargu.

W drugim przetargu syndyk chce sprzedać działki niezabudowane lub zabudowane będące w wieczystym użytkowaniu ZNTK Łapy lub stanowiące własność firmy, a także ośrodek wypoczynkowy w Sianożętach w Ustroniu Morskim.

Wartość całego majątku upadłych ZNTK Łapy S.A. została oszacowana - przed pierwszym przetargiem - na 58 mln zł, z czego główny zakład z halami i maszynami - na ok. 45 mln zł.

Trwa wyprzedaż drobniejszego majątku ruchomego ZNTK Łapy. Jak powiedziała syndyk, sprzedawany jest majątek, który nie jest niezbędny firmie na wypadek, gdyby udała się zamiana rodzaju upadłości z likwidacyjnej na układową, bo taki wniosek jest w sądzie gospodarczym w Białymstoku i czeka na rozpoznanie. Zmiana rodzaju upadłości dawałaby szansę na wznowienie produkcji i naprawy wagonów, a do tego zmierzają działania prowadzone przez nowy zarząd firmy.

Sąd w Białymstoku poprosił o dokumenty uzupełniające, m.in. opinie rady wierzycieli i syndyka; jak informowali przedstawiciele sądu, takie dokumenty złożono.

Syndyk powiedziała PAP, że w swojej opinii zwraca uwagę na aspekty prawne tej zmiany. Według niej, by wznowić produkcję, firma musi m.in. zdobyć odpowiednie certyfikaty; do tego - oprócz maszyn - musi posiadać odpowiednich pracowników, a na to potrzeba pieniędzy. Zaznaczyła przy tym, że "nie podjęła się" dokonania oceny, co ma większe szanse realizacji: zaspokojenie wierzycieli przez sprzedaż majątku czy przez wznowienie produkcji.

Zarząd ZNTK chce wznowić produkcję m.in. na bazie zawartej w styczniu umowy na produkcję cystern z firmą ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Nazwy firmy dotychczas nie podano. Umowa miałaby być zawarta na trzy lata. ZNTK Łapy miałyby produkować cysterny i tank-kontenery, konserwować je i naprawiać.

Umowa z kontrahentem z Emiratów uwarunkowana jest zmianą statusu prawnego ZNTK Łapy. Zaznaczono, że zmiana statusu powinna się dokonać w dwa miesiące od daty podpisania umowy.

ZNTK Łapy są spółką giełdową. 7 lutego notowania tej spółki zostały zawieszone do czasu, aż nie zapadnie rozstrzygnięcie sądu w sprawie zmiany rodzaju upadłości, a spółka nie poda tego do wiadomości publicznej.

Pod koniec lipca ub.r. Sąd Rejonowy w Białymstoku ogłosił upadłość likwidacyjną ZNTK w Łapach. Powodem trudnej sytuacji finansowej spółki był brak zamówień na naprawy wagonów od dotychczasowego głównego zleceniodawcy spółki - PKP Cargo. Pod koniec września syndyk ZNTK w Łapach przelał na konta ok. 750 byłych pracowników upadłej spółki należne im pieniądze z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych - w sumie ponad 5 mln zł brutto zaległych wypłat, wraz z różnymi ich obciążeniami.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane