3 mln sztuk „Wiedźmina 3”na dobry początek

Geralt wróci na rynek gier komputerowych w przyszłym roku. CD Projekt liczy na rekordowe zyski

CD Projekt odkrył karty i ogłosił w końcu to, czego spodziewał się po nim od kilku miesięcy cały rynek. Firma, która zbudowała mocną pozycję w branży dzięki dwóm częściom gry „Wiedźmin”, zamierza wypuścić na rynek trzecią część hitu. Świat gier komputerowych, a za nim inwestorzy, dowiedzieli się o tym z okładki amerykańskiego branżowego magazynu „Game Informer”. Co miesiąc kupuje go ponad 8 mln czytelników, czyli dwa razy więcej niż „Time” czy „People”.

Zobacz więcej

„WIEDŹMIN” Z SAKWĄ ZŁOTA: Adam Kiciński, szef CD Projekt, zapowiada, że trzecia część „Wiedźmina” będzie najzyskowniejszym tytułem w historii firmy. [FOT. TP]

— Wkraczamy do globalnej pierwszej ligi. Ponad 8 mln potencjalnych klientów w USA przeczyta o tym, że „Wiedźmin 3” jest grą RPG nowej generacji — mówi Adam Kiciński, prezes CD Projekt.

Platformy sprzedaży

Jeszcze przed wakacjami CD Projekt planuje pokazać pierwszy filmik zapowiadający grę. Potem będzie prowadził intensywne działania marketingowe, by przykuć uwagę graczy na całym świecie. Tytuł zostanie wprowadzony do sprzedaży w 2014 r. Gra ukaże się w wersji na komputery PC i najnowsze konsole. „Wiedźmin 3” może być jedną z pierwszychgier, w które można będzie zagrać na nowych platformach Microsoft i Sony. Data ich premiery nie została jeszcze ogłoszona, ale rynek obstawia koniec roku.

— Gra może przynieść kilkakrotnie wyższe zyski niż poprzednie części „Wiedźmina” — mówi Adam Kiciński. Od początku 2011 r. do końca września 2012 r. grupa CD Projekt zarobiła ponad 43 mln zł. Zdecydowana większość tej kwoty przypada na „Wiedźmina 2”. Łącznie na całym świecie sprzedało się 5 mln kopii obu części gry. 3 mln sztuk w ciągu roku kalendarzowego od premiery — taką sprzedaż „Wiedźmina 3” przewiduje Andrzej Bernatowicz, analityk DM IDM. Bardziej optymistyczny jest Łukasz Kosiarski, analityk DM BZ WBK. Zakłada, że tylko w 2014 r. najnowszy produkt CD Projektu może kupić 3,3 mln graczy, z czego 1,4 mln ma przypadać na nowego Xboksa, ponad 1 mln na PC, a około 850 tys. sztuk na nowe PlayStation.

— Dochodzi trzecia platforma, która na pewno wpłynie na zwiększenie sprzedaży — podkreśla Łukasz Kosiarski. Jednak Andrzej Bernatowicz nie spodziewa się wysokiej sprzedaży wersji na nowe Playstation.

— To nie jest znany tytuł na tej platformie. Dlatego sprzedaż będzie generowana głównie przez PC i Xboksy — uważa Andrzej Bernatowicz. Łukasz Kosiarski zwraca uwagę na zagrożenia płynące z wydania gry na platformy nowej generacji. Nie wiadomo, kiedy pojawią się na rynku i ile sprzeda się do premiery „Wiedźmina 3”. To może zaszkodzić sprzedaży tuż po rynkowym debiucie tytułu, ale w dłuższej perspektywie będzie miało pozytywny wpływ. „Wiedźmin 3” — przynajmniej na początku — nie będzie miał zbyt dużej konkurencji w kategorii RPG, choć na rynku mówi się, że w zbliżonym terminie mogą się ukazać kolejne części takich hitów jak „Fallout” czy „Dragon Age”.

Precyzyjny strzał

Zdaniem Marcina Przasnyskiego, szefa rady nadzorczej 11 bit studios, jeśli premiera „Wiedźmina 3” się nie opóźni, gra wstrzeli się precyzyjnie w moment pojawienia się na rynku nowych konsol.

— „Wiedźmin 3” może liczyć na lojalność graczy, którzy kupili poprzednie części. To pozytywnie wpłynie na sprzedaż — mówi Andrzej Bernatowicz. Jeśli wstępne szacunki naszych rozmówców się potwierdzą, trzecia część „Wiedźmina” zostanie najlepiej sprzedającą się polską grą w historii. Jednak do największych światowych hitów jeszcze sporo jej zabraknie. Ostatni król segmentu RPG — „Skyrim” — kupiło w nieco ponad rok od premiery ponad 14 mln graczy. Połowa sprzedaży przypadła na platformę Xbox. W 2015 r. ma ukazać się kolejna gra warszawskiej firmy: „Cyberpunk 2077”.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Gawrychowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu