3 pytania do...

Adrian Boczkowski
11-08-2008, 00:00

Łukasz Dajnowicz: Pracujemy nad wykrywaniem insider trading

1. Czy KNF prowadzi obecnie postępowania w sprawie tajemniczych dynamicznych wzrostów kursów?

Komisja nie może informować o wynikach konkretnych postępowań ze względu na tajemnicę zawodową. Nie ulega jednak wątpliwości, że ujawnienie i wykorzystanie informacji poufnej (insider trading) należy do najcięższych przestępstw na rynku kapitałowym.

2. Co robi KNF, jeśli podejrzewa, że kurs jakiejś spółki giełdowej zachowuje się dość dziwnie?

Jeśli podejrzewamy, że mogło dojść do nieprawidłowości, rozpoczynamy czynności sprawdzające. Standardowo identyfikujemy strony transakcji i osoby, które zarobiły w podejrzanych okolicznościach. Szukamy powiązań z osobami, które miały dostęp do informacji poufnych. Charakterystyczną cechą przestępczości giełdowej jest trwały ślad w systemie bankowym. Czasem sprawy są proste (nieuczciwy insider kupuje akcje na własny rachunek), a czasem jest to kwestia zidentyfikowania łańcuszka powiązań. Oczywiście KNF nie jest prokuraturą ani sądem, więc jeśli podejrzewamy przestępstwo, to podejmujemy współpracę z organami ścigania.

3. Jak spółki powinny zachowywać się, by nie dochodziło do patologii?

Przede wszystkim firmy powinny chronić dostęp do informacji poufnej i ograniczać do minimum krąg wtajemniczonych. Trzeba jednak pamiętać, że tajemnicy nie da się utrzymać w nieskończoność i jeśli liczba osób zaangażowanych np. w pracę nad fuzją lub przejęciem znacząco się powiększa, to warto rozważyć podanie informacji o planach do publicznej wiadomości. Będzie to miało odzwierciedlenie w giełdowym kursie spółki, ale w ten sposób można ograniczyć pole do patologii i nieuczciwego zarobku dla insiderów. Nawet ze względów wizerunkowych jest to dla spółki pożyteczne, bo inwestorzy mają dobrą pamięć i jeśli kurs gwałtownie rośnie przed korzystnym raportem, to rynek czuje się oszukany, a poważniejsi inwestorzy instynktownie unikają później takiej spółki.

Łukasz Dajnowicz, rzecznik Komisji Nadzoru Finansowego

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Adrian Boczkowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / 3 pytania do...