3 razy "kupuj" dla spółek chemicznych

KZ
opublikowano: 13-12-2012, 12:17

Biuro Maklerskie BESI radzi kupować akcje Azotów Tarnów, Puław i Polic.

Cena docelowa pierwszej z firm to 57,1 zł, drugiej 158 zł, a trzeciej 13,2 zł.

W czwartek o godz. 11.24 kurs Tarnowa wynosił 50,70 zł, Puław 142,7 zł, a Polic 11,9 zł.

W perspektywie długoterminowej analitycy korzystnie ocenili ekspozycję spółek na rynek nawozów. Kolejnym argumentem podjętym w rekomendacji są synergie wynikające z połącznia Azotów Tarnów i Puław, które powinny istotnie wpłynąć na wyniki spółek począwszy od 2013 roku. Ponadto analitycy oczekują obniżek cen gazu w Polsce, jako efekt korzystnie zakończonych negocjacji PGNiG z Gazpromem oraz oczekiwanego spadku cen błękitnego paliwa w Europie Zachodniej.

Według analityków biura maklerskiego BESI pozytywne czynniki powinny przeważać nad spodziewanymi słabszymi wynikami w kolejnych kilku kwartałach wynikającymi głównie z pogorszenia się marż na produkty chemiczne. Jednocześnie wskazuje się na oczekiwaną poprawę koniunktury na nawozy azotowe w skutek zmniejszenia eksportu mocznika z Chin w drugiej połowie grudnia tego roku.

Spośród rekomendowanych spółek najlepszą ekspozycję mają Azoty Tarnów oraz Puławy, co wynika z palety oferowanych nawozów w których większość stanowią nawozy azotowe. Police choć wyglądają najtaniej z perspektywy wyceny mnożnikowej posiadają ekspozycję na nawozy wieloskładnikowe, których sprzedaż według analityków może cechować się niższymi marżami w kolejnym roku. Ponadto wskazuje się w Policach na brak własnych zasobów fosforytów i soli potasowej, głównych składników nawozów wieloskładnikowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KZ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Chemia / 3 razy "kupuj" dla spółek chemicznych