3 sygnały z rynków walutowych

Przedstawiamy listę wybranych sygnałów i tendencji na rynkach walutowych z ostatniego miesiąca.

Mimo licznych argumentów fundamentalnych za osłabieniem amerykańskiej waluty i umacniającego się konsensu co do aprecjacji euro, w kwietniu indeks dolara wyszedł na blisko dwuletni szczyt. Co pcha „zielonego” w górę i czy ta tendencja ma szanse się odwrócić? M.in. o tym piszemy w raporcie SpotDaty Research o perspektywach rynków walutowych i stóp procentowych.

1. Osłabienie euro wytraca impet

Kurs euro do dolara pogłębił 22-miesięczny dołek, ale tendencja spadkowa niemal całkowicie wytraciła dynamikę. Traderzy opcji pozycjonują się wobec euro najkorzystniej od blisko roku, a jego umocnienie w średnim terminie zapowiadają m.in. Morgan Stanley, Nordea i UBS (według ostatniego z banków do końca roku wspólna waluta zyska do dolara 7 proc.). Odczyty PKB pokazują stabilizowanie się koniunktury w Europie (Włochy wyszły z recesji), a euro powinno zostać wsparte oczekiwanym ożywieniem w Azji (Chiny to ważny cel europejskiego eksportu). Do normalizacji polityki EBC jeszcze długa droga, jednak ktokolwiek w październiku obejmie fotel prezesa, będzie bardziej jastrzębio nastawiony niż Mario Draghi.

2. Do wyborów złoty postoi w miejscu

Do końca roku złoty lekko umocni się wobec wspólnej waluty — do 4,25 zł za euro — wynika z konsensu prognoz banków monitorowanych przez SpotDatę. Przy stabilności czynników lokalnych o losie krajowej waluty w maju zdecydować może wynik negocjacji handlowych na linii USA — Chiny, których zakończenie zapowiedziano na ten tydzień. Niepowodzenie oznaczałoby powrót widma wojny handlowej. To groziłoby zduszeniem kiełkującego globalnego ożywienia, a więc również powrotem słabości złotego. Kurs złotego do euro pozostanie w wąskim zakresie wahań co najmniej do czwartego kwartału, w miarę jak siła gospodarki będzie równoważyła ryzyko związane z wyborami parlamentarnymi, zapowiada jednak Commerzbank.

3. Sondaż bije w argentyńskie peso

Pogłębia się trzymiesięczna fala wyprzedaży peso, najsłabszego w tym roku z 32 ważniejszych środków płatniczych na świecie. W walutę i w obligacje uderzył sondaż, według którego prezydent Mauricio Macri uległby swojej poprzedniczce, populistce Cristinie Fernandez de Kirchner. Pół roku przed wyborami ekipa zależnego od pomocy MFW reformatora wycofuje się z części cięć wydatków. Aby przeciwdziałać wahaniom kursowym oraz 55-procentowej inflacji, bank centralny musiał zerwać z polityką nieinterweniowania na rynku peso.

Więcej o bieżących tendencjach na rynkach walutowych i stóp procentowych znajdziesz w majowym raporcie SpotDaty Research — do pobrania na spotdata.pl/research

24098342-8c31-11e9-bc42-526af7764f64
Kryptonewsy
Newsletter dla wszystkich, którzy interesują się kryptowalutami, ich wydobyciem i technologią blockchain.
ZAPISZ MNIE
Kryptonewsy
autor: Karolina Wysota
Wysyłany raz w miesiącu
Karolina Wysota
Newsletter dla wszystkich, którzy interesują się kryptowalutami, ich wydobyciem i technologią blockchain.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy