30-LATKOM ZOSTAŁO 30 DNI NA WYBÓR OFE

Katarzyna Ostrowska
01-09-1999, 00:00

30-LATKOM ZOSTAŁO 30 DNI NA WYBÓR OFE

Ponad 90 procent młodych osób podjęło już decyzję o wyborze funduszu

MAŁE JEST PIĘKNE: Zdaniem Piotra Kowalczewskiego, prezesa PTE BIG Banku Gdańskiego, mniejszy fundusz może oznaczać lepszy. A rentowność OFE zależy m.in. od poniesionych kosztów oraz od strategii akcjonariuszy. fot. Grzegorz Kawecki

Osoby do 30. roku życia, które jeszcze nie zdecydowały się na wybór funduszu, mają na to 30 dni. Jeżeli do końca września nie podejmą decyzji, zrobi to za nie ZUS. Pierwsze losowanie nastąpi prawdopodobnie w październiku. Niestety, nadal nie ma rozporządzenia określającego jego zasady.

Z danych Urzędu Nadzoru nad Funduszami Emerytalnymi wynika, że w połowie sierpnia członkami OFE do 30. roku życia było 3,13 mln osób. Stanowi to około 93 proc. wszystkich osób z tej grupy wiekowej. UNFE szacuje, że osób, które powinny wybrać fundusz, jest 3, 35 mln.

W strukturze wiekowej poszczególnych funduszy ludzie młodzi stanowią od 40 do 60 proc. W Zurich Solidarni OFE ten wskaźnik wynosi 44,09 proc., w OFE Nationale-Nederlanden — ponad 58 proc.

Trudny wybór

Przy wyborze funduszu emerytalnego klienci nie powinni sugerować się liczbą zyskanych klientów czy wysokością jednostki rozrachunkowej OFE. Przyszła rentowność funduszy zależy głównie od wysokości aktywów i kosztów poniesionych przez towarzystwa w pierwszym roku działalności. Fundusze mniejsze wcale nie muszą okazać się gorsze od mających dużo klientów. Ich przedstawiciele twierdzą wręcz, że mogą one okazać się skuteczniejsze w inwestowaniu. Mogą szybciej reagować na sytuację na rynku finansowym, a przez to dokonywać mniejszych, ale bardziej dochodowych transakcji.

— Kryterium wyboru funduszu nie może być tylko liczba zdobytych klientów. Mniejszy OFE wcale nie musi być gorszy. Mniejsze OFE mogą okazać się bardziej dynamiczne w polityce inwestycyjnej — przekonuje Piotr Kowalczewski, prezes PTE BIG Banku Gdańskiego.

Zdaniem Olgi Doan, wiceprezes PTE Allianz, wybierając fundusz warto także zwrócić uwagę na jego akcjonariuszy, ich pochodzenie, wielkość, doświadczenie oraz zaplecze finansowe. Równie ważne są opłaty pobierane przez OFE, ponieważ bezpośrednio wpływają na wysokość inwestowanych składek.

ZUS pomoże

ZUS, przy współpracy z UNFE, pomoże osobom do 30. roku życia w podjęciu decyzji o wyborze funduszu. Losowanie rozpocznie się w październiku. Liczba klientów funduszy zdobytych dzięki losowaniu będzie proporcjonalna do liczby już posiadanych przez nie członków. Do tego czasu pieniądze ubezpieczonych będą zdeponowane na odrębnym nie oprocentowanym rachunku ZUS w banku centralnym. Dlatego podjęcie decyzji przez młode osoby jeszcze we wrześniu jest tak istotne. Niestety, nadal brakuje rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej określającego zasady losowania do funduszu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Ostrowska

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / 30-LATKOM ZOSTAŁO 30 DNI NA WYBÓR OFE