30 mln zł nie rozwiąże problemu świń

opublikowano: 01-04-2014, 00:00

Hodowca trzody chlewnej z terenów objętych afrykańskim pomorem świń może liczyć na 2,8 tys. zł rekompensaty.

Agencja Rynku Rolnego (ARR) otrzyma 7,14 mln EUR (30 mln zł) na rekompensaty dla rolników z terenów, na których stwierdzono u dzików afrykański pomór świń. Połowę pieniędzy wyłoży budżet państwa, połowę Unia Europejska (UE). Dopłaty z ARR mają zrekompensować rolnikom z tych terenów spadek cen świń.

None
None

— 30 mln zł to zbyt mało. Potrzeba 50-60 proc. więcej. Obecna pomoc pokrywa tylko zmianę ceny tuczników, ale hodowcy musieli je przetrzymywać i karmić. Tego już wsparcie nie uwzględnia — mówi Ryszard Mołdrzyk, prezes Związku Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej Polsus. Producenci rolni mogą ubiegać się o przyznanie pomocy w przypadku zwierząt poddanych ubojowi od 26 lutego do 25 maja. Rekompensaty będą udzielane dla świń o masie od 50 kg oraz macior o masie od 160 kg. Za każde sprzedane w tym okresie 100 kg tuszy wieprzowej można otrzymać do 37,5 EUR (157,40 zł), przy czym tusze o wadze przekraczającej 100 kg są traktowane jako mające 100 kg. O wypłacierekompensat decyduje kolejność zgłoszeń, UE dofinansuje rekompensaty obejmujące maksymalnie 20 tys. ton tusz wieprzowych.

— Limit 20 tys. ton wyczerpie się bardzo szybko. 20 tys. ton to problem na dziś, ale strefa zakażona będzie nadal obowiązywać. Jest ograniczona, ale co dalej z tym mięsem, które w niej pozostaje — pyta Ryszard Mołdrzyk.

Według stanu na 21 marca, strefa zakażona obejmowała 10,7 tys. hodowców. Statystycznie na jednego przypadnie więc 2805,40 zł wsparcia. Do 28 marca strefa zakażona obejmowała gminy z 10 powiatów, a obecnie z czterech.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Polecane