330 mln euro na unijne programy edukacyjne w Polsce

opublikowano: 11-05-2007, 13:33

Polska ma do wykorzystania ponad 330 mln euro na  programy edukacyjne. Mogą z nich skorzystać wszyscy, od dzieci przedszkolnych do  słuchaczy uniwersytetów trzeciego wieku. W piątek w Warszawie odbyła się konferencja promująca nową edycję unijnych programów edukacyjnych w latach 2007-2013.

Od tego roku, wszystkie dotychczas funkcjonujące programy edukacyjne UE zostały połączone i działają w ramach wspólnego programu "Uczenie się przez całe życie".

"Do tej pory poszczególne programy, takie jak Leonardo, Erasmus czy Comenius, funkcjonowały oddzielnie. Teraz są połączone w jeden wspólny program +Uczenie się przez całe życie+. Mieści się w nim edukacja szkolna, szkolnictwo wyższe, kształcenie osób dorosłych i doskonalenie zawodowe. W programie zawiera się też edukacja w zakresie języków obcych i wykorzystywania nowych technologii a także międzynarodowa współpraca w dziedzinie kształcenia" - powiedział PAP dyrektor programu "Uczenie się przez całe życie", Paweł Poszytek.

Działanie unijnych programów edukacyjnych w Polsce koordynuje Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji. Jak poinformowała PAP przedstawicielka Fundacji, Agnieszka Pietrzak, za unijne pieniądze Polacy mogą kształcić się za granicą, odbywać staże lub uczestniczyć w wolontariatach.

"Np. można dostać stypendium na studia za granicą. Podstawówka lub przedszkole może dostać dofinansowanie na współpracę ze szkołą z innego kraju" - powiedziała.

Paweł Poszytek dodał, że podobne konferencje jak ta w Warszawie, odbywają się w we wszystkich krajach członkowskich UE. Chodzi o to, aby jak najwięcej osób skorzystało z możliwości oferowanych przez unijne programy. PAP

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / 330 mln euro na unijne programy edukacyjne w Polsce