35 mld euro na infrastrukturę w latach 2007-2013

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 22-02-2006, 13:34

Blisko 35 mld euro w latach 2007-2013 przeznaczone zostanie na infrastrukturę, tj. ok. 59 proc. środków z funduszy strukturalnych i Funduszu Spójności przyznanych Polsce przez Komisję Europejską - poinformował w środę wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński.

Blisko 35 mld euro w latach 2007-2013 przeznaczone zostanie na infrastrukturę, tj. ok. 59 proc. środków z funduszy strukturalnych i Funduszu Spójności przyznanych Polsce przez Komisję Europejską - poinformował w środę wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński.

    Cała pula tych środków to 59,5 mld euro - wyjaśnił Kwieciński na konferencji otwierającej drugą polską edycję europejskich targów infrastruktury INFRATECH 2006.

    Jak podkreślił, opracowana przez resort rozwoju regionalnego Strategia Rozwoju Kraju na lata 2007-2013 traktuje poprawę stanu infrastruktury technicznej w Polsce jako priorytet i warunek wysokiej dynamiki wzrostu gospodarczego. "Słaby stan infrastruktury jest hamulcem wzrostu (...) Przez to właśnie nie możemy +przebić się+ przez magiczny pułap 4-5 proc." - powiedział.

    Niezadowalający stan infrastruktury, zwłaszcza drogowej, jest przyczyną "negatywnych decyzji" inwestorów zagranicznych, którzy jako miejsce lokalizacji swoich inwestycji wybierają Słowację czy Węgry, a nie Polskę - dodał.

    Powiedział, że stan infrastruktury drogowej powoduje, że Polska traci także jako kraj tranzytowy. "Zaledwie ok. 2 proc. transportu z krajów UE na wschód, związanego z wymianą handlową państw UE, przepływa przez Polskę" - poinformował.

    Wiceminister podkreślił, że Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko jest największym budżetowo (21,3 mld euro) spośród sześciu programów operacyjnych, zaplanowanych do realizacji na szczeblu krajowym dla wykorzystania unijnych pieniędzy w latach 2007-2013.  Dodał, że inwestycje infrastrukturalne realizowane będą także w ramach 16 programów regionalnych na szczeblu województw i programu wsparcia Polski Wschodniej.

    Jak poinformował minister transportu i budownictwa Jerzy Polaczek, w jego resorcie podjęto działania, które sprzyjają budowie nowoczesnej infrastruktury drogowej, kolejowej i lotniczej. Wyjaśnił, że chodzi tu m.in. o program budowy dróg i autostrad do 2013 r. z budżetem wynoszącym ok. 107 mld zł.

    Zdaniem ministra, konieczną do wyeliminowania słabością dotychczasowych prac planistycznych w zakresie infrastruktury w Polsce było odrębne planowanie inwestycji drogowych, kolejowych i infrastruktury lotniczej. Dodał, że udział inwestycji infrastrukturalnych w drogi, kolej i lotniska systematycznie wzrasta. Źródłem finansowania są nie tylko środki unijne i budżetowe, ale fundusze pozabudżetowe, jak np. Krajowy Fundusz Drogowy.

    Tematem wiodącym tegorocznych Międzynarodowych Targów INFRATECH jest infrastruktura komunalna, a zwłaszcza wykorzystanie środków z UE przez samorządy lokalne. Targi odbywają się w dniach 22-23 lutego w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Patronat honorowy nad imprezą objęło Ministerstwo Transportu i Budownictwa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane