4 rekomendacje dla akcji deweloperów

opublikowano: 09-05-2018, 11:53
aktualizacja: 09-05-2018, 12:04

Cezary Bernatek, analityk Haitong Banku, w raporcie z 8 maja rozpoczął wydawanie rekomendacji dla Atalu od "neutralnie" z ceną docelową 46,55 zł.

W raporcie zaktualizowano też rekomendacje i wyceny dla trzech innych deweloperów.

Zalecenie "kupuj" dla akcji Domu Development zostało podtrzymane, a cena docelowa wzrosła o 7 proc. do 98,7 zł. W górę (do "kupuj" z "neutralnie") poszła rekomendacja dla LC Corpu (cena docelowa to 3,23 zł, o 9 proc. więcej niż do tej pory), a dla Ronsona do "neutralnie", choć cena docelowa spadła o 2 proc. do 1,40 zł.

Cezary Bernatek uważa, że w najbliższych kwartałach polski sektor budownictwa mieszkaniowego ma stosunkowo dobre perspektywy. Biorąc pod uwagę trendy z pierwszego kwartału oraz to, że stopy procentowe w Polsce raczej nie wzrosną w tym roku, specjalista oczekuje, że pierwotny rynek mieszkaniowy w kraju zanotuje jedynie niewielki spadek lub brak zmian r/r w dynamice przedsprzedaży.

Analityk oczekuje jedynie umiarkowanego spadku pod tym względem w 2019 r. - na poziomie 15-20 proc. Jednocześnie, z uwagi na przedłużające się procedury administracyjne i narastające problemy z dostępnością siły roboczej w budownictwie, analityk nie spodziewa się wzrostu podaży nowych mieszkań w 2018 r. w ujęciu rocznym. Ponadto, prognozuje nawet większy niż pierwotnie zakładano spadek w 2019 r., pogłębiony przez prawdopodobny niedobór działek budowlanych. Dlatego specjalista Haitong Banku znacząco podwyższa prognozy dotyczące wzrostu cen mieszkań r/r w br. i oczekuje, że zaczną się one wypłaszczać dopiero w 2020 r. 

Cezary Bernatek podniósł również prognozy dotyczące wzrostu kosztów budowlanych w latach 2018-2019. Tym niemniej, po podniesieniu założeń dla cen mieszkań, oczekuje, że marże w projektach porównywalnych nie spadną znacząco ani w tym, ani w przyszłym roku. Dodatkowo spodziewa się, że najważniejsi gracze rynkowi, wyprzedzą cały rynek pod względem dynamiki przedsprzedaży, a potencjalne zniesienie otwartych rachunków powierniczych może nawet pogłębić ten efekt. 

Artykuł jest skrótem raportu, wydanego 8 maja o godz. 8.32. Treść zastrzeżeń w załączniku.

 09_05_Haitong_Bank_residential_RE_IMPORTANT_DISCLOSURES

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / 4 rekomendacje dla akcji deweloperów