Czytasz dzięki

4 rekomendacje dla akcji giełdowych banków

opublikowano: 28-04-2020, 08:46

Michał Fidelus, analityk DM BDM, w raporcie z 21 kwietnia rozpoczął wydawanie rekomendacji dla akcji PKO BP, Santandera, Millennium i mBanku.

W przypadku PKO BP specjalista zwraca uwagę na lepsze zachowanie akcji od początku roku w porównaniu z WIG-Banki, co jego zdaniem odzwierciedla nie tylko wysoką efektywność operacyjną, ale także wyróżniające się na tle sektora wyniki finansowe w ostatnich latach.

"O ile obniżki stóp procentowych istotnie obniżą zyski banku, w naszym przekonaniu PKO BP dzięki wysokiej efektywności i konserwatywnemu podejściu do zarządzania ryzykiem jest w stanie w relatywnie dobrym stanie przetrwać nadchodzący kryzys gospodarczy" - napisano w raporcie.

Po Santanderze specjalista spodziewa się istotnego spadku zysku netto w 2020 r. nie tylko ze względu na rosnące rezerwy, ale także spadek wyniku odsetkowego, potęgowany zmianą metody księgowania rezerw na „małe” TSUE.

"Zwracamy również uwagę na relatywnie niskie możliwości absorpcji rosnących kosztów ryzyka" - dodaje Michał Fidelus.

Analityk uważa, że mBank pozytywnie wyróżnia się na tle sektora m.in. pod względem innowacyjności, ale nie jest w stanie trwale generować ROE powyżej kosztu kapitału.

"Ze względu na niską rentowność nadchodzący kryzys może spowodować istotny spadek wyników, a możliwości absorpcji wzrostu rezerw są ograniczone. Czynnikiem ryzyka pozostaje wysoka ekspozycja banku na walutowe kredyty hipoteczne. Pomimo, że Commerzbank podtrzymuje chęć sprzedania mBanku, uważamy, że ze względu na obecne uwarunkowania transakcja zostanie odłożona w czasie" - przewiduje analityk DM BDM.

Prognoza zysku netto dla Millennium na 2020 r. zakłada spadek o 69 proc r/r.

"Zwracamy również uwagę na ryzyko wzrostu rezerw na „duże” TSUE oraz relatywnie niską podatność banku na wyższy – niż zakładany - wzrost kosztów ryzyka. Pomimo silnego spadku kursu akcji (-49 proc. vs. -41 proc. spadek indeksu WIG-Banki) uważamy, że obecna wycena na 0,4x P/BV nie odzwierciedla w pełni czynników ryzyka" - podkreśla Michał Fidelus.

Całość raportu dostępna jest w załączniku.

Raport  DM BDM o bankach

036950dd-4556-4e30-aabc-314ab0b280bd
Frankowicze kontra banki
Informacje dla zadłużonych we franku szwajcarskim. Rozstrzygnięcia z sal sądowych, opinie prawników, bankierów i zainteresowanych problemem
ZAPISZ MNIE
Frankowicze kontra banki
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany co dwa tygodnie
Kamil Zatoński
Informacje dla zadłużonych we franku szwajcarskim. Rozstrzygnięcia z sal sądowych, opinie prawników, bankierów i zainteresowanych problemem
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane