4 rekomendacje dla giełdowych telekomów

opublikowano: 06-09-2017, 10:04
aktualizacja: 06-09-2017, 10:09

Konrad Księżopolski, analityk Haitong Banku, wziął pod lupę akcje giełdowych telekomów - Playa, Cyfrowego Polsatu, Orange Polska i Netii.

Wydawanie rekomendacji dla Playa rozpoczęto od zalecenia "kupuj" z ceną docelową akcji 41,8 zł. W górę poszła cena docelowa dla Cyfrowego Polsatu (ale symbolicznie - z 30 do 30,4 zł, rekomendacja brzmi "kupuj") i Orange (z 5 do 5,1 zł; "sprzedaj"), a dla Netii ("neutralnie") została obniżona z 4,8 do 3,8 zł. 

Zdaniem analityka, pomimo wysokich barier wejścia związanych z zakupem częstotliwości oraz rozwojem sieci, aktywa telekomunikacyjne nie determinują i nie gwarantują komercyjnego i finansowego sukcesu. Z drugiej strony posiadanie aktywów jest często przeceniane w analizie fundamentalnej.

Zdaniem Konrada Księżopolskiego, bardziej od samych aktywów liczy się ich wykorzystanie, unikalna oferta produkcyjna o wysokiej jakości, skuteczna organizacja, troska o klienta oraz marketing.

"Bardzo dobrze pokazuje to Play – z najmniejszym zasobem aktywów, startując od zera, stał się drugim co do wielkości operatorem mobilnym w Polsce. Z kolei Orange Polska, jako były państwowy monopolista zawsze miał najwięcej aktywów telekomunikacyjnych, ale jak widać po wynikach spółki, w ciągu ostatnich 10 lat straciła ona swoją dominującą pozycję rynkową" - uważa Konrad Księżopolski.

- Technologia się upowszechnia i w związku z tym nie może być traktowana w kategoriach przewagi konkurencyjnej, a nadpodaż aktywów stacjonarnych w ciągu najbliższych 2-3 lat może ograniczyć ich opłacalność - dodaje analityk.

Jego zdaniem, zwycięzcami ponownie zostaną ci, którzy zaoferują skuteczne połączenie oferty produktowej z dbałością o klienta. W przypadku operatorów mobilnych wzbogacenie oferty o Internet powinno zwiększyć konsumpcję ich rozwiązań. To, w połączeniu z wyższą wydajnością operacyjną i niskim wskaźnikiem nakładów kapitałowych do sprzedaży może pomóc operatorom mobilnym zwiększać wolne przepływy pieniężne. Natomiast w przypadku operatorów stacjonarnych niższa efektywność i wysokie koszty inwestycyjne budowy sieci FTTx/NGA mogą sprawić, że w ciągu najbliższych kilku lat będą one odczuwać presję jeżeli chodzi o przepływy pieniężne i wartość dywidendy.

Analityk uważa, że największym atutem operatorów stacjonarnych jest ich ukryty potencjał do szerszej konwergencji i redukcji kosztów. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane