4 scenariusze dla Netii

Bank UBS, który ma zaproponować Netii opcje strategicznego rozwoju, ma ciężki orzech do zgryzienia.

Rynek telekomunikacyjny się kurczy, liczba klientów szerokopasmowego internetu rośnie bardzo powoli, korzystanie z infrastruktury Telekomunikacji Polskiej staje się w coraz większym stopniu nieopłacalne, a nowe obszary takie jak telewizja to wciąż margines przychodów.

Co może zarekomendować UBS? Mam kilka scenariuszy:


1) Netia znajduje nowego inwestora (branżowego lub finansowego), lub zawiera sojusz z partnerem branżowym

Netia zdecydowała się na zamówienie planu strategicznego rozwoju, bo dotychczasowi inwestorzy finansowi chcą wyjść z inwestycji. Sprzedaż wydaje się być mało prawdopodobna, bo  nie ma chętnych, ani wśród inwestorów finansowych, ani – branżowych. Być może zmieni to wdrożenie w Polsce sieci szybkiego internetu LTE, która będzie potrzebowała światowodów. Netia je ma. Ale operator komórkowy nie potrzebuje kupować telekomu, by mieć światłowody, może z nim po prostu wejść w partnerstwo strategiczne. Pozostaje kwestia powrotu do partnerstwa z Playem, którego Netia kiedyś była udziałowcem.

2) Netia kupuje aktywa na rynku

Tą strategię Netia z powodzeniem stosowała przez ostatnie lata. Kupowanie i konsolidacja aktywów pozwalają jej na ucieczkę do przodu, realizację efektów synergii, co daje oszczędności w rentowności i wzrost przychodów. Tyle, że jest coraz mniej aktywów do kupna. Na sprzedaż może być GTS, ale on jest obecny w kilku krajach, a Netię interesuje tylko Polska. W drugiej połowie roku może ponownie rozpocząć się sprzedaż TK Telekom.

3) Netia wchodzi w sojusz z operatorem płatnej telewizji, czy to będzie operator TV kablowej czy satelitarnej

To bardzo ciekawa opcja dla Netii, bo rynek płatnej telewizji rośnie w przeciwieństwie do rynku telco. Tylko który z operatorów będzie potrzebował Netii? Może Vectra, która szuka sposobów na dalszy rozwój

4) Netia skupia się na wypłacie dywidendy

To najbardziej prawdopodobny scenariusz. Spółka może się zadłużyć, by wypłacać dużą dywidendę. Dotychczasowi akcjonariusze mogą zyskać kwoty, które zrekompensują im niemożność wyjścia z inwestycji po satysfakcjonującej je kwocie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu