40 proc. rosyjskiej gospodarki w szarej strefie

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 04-10-2005, 16:21

Wartość szarej strefy w Rosji szacowana jest na ponad 40 procent produktu krajowego brutto (PKB) - poinformował we wtorek dziennikarzy zastępca naczelnika Akademii Bezpieczeństwa Gospodarczego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, Andriej Gorodecki.

Wartość szarej strefy w Rosji szacowana jest na ponad 40 procent produktu krajowego brutto (PKB) - poinformował we wtorek dziennikarzy zastępca naczelnika Akademii Bezpieczeństwa Gospodarczego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, Andriej Gorodecki.

Oceniono, że wartość szarej strefy, nie wykazującej swych dochodów i nie płacącej podatków, wynosi ok. 9,8 biliona rubli (342 mld dolarów), czyli ponad 40 procent przewidzianego w przyszłorocznym budżecie PKB.

"Te pieniądze podkopują prawo i porządek w gospodarce i utrudniają jej rozwój" - powiedział Gorodecki.

W opublikowanym w czerwcu raporcie Instytutu Indem wartość tylko samych łapówek płaconych przez biznesmenów  milicjantom i urzędnikom, wzrosła w latach 2001-2005 dziesięciokrotnie, do 316 mld dolarów.

Podczas gdy raport Indemu spotkał się w niedowierzaniem w części opiniotwórczych kręgów, organizacja antykorupcyjna Transparency International podała, że poziom korupcji od 2001 roku wzrósł w Rosji siedmiokrotnie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane