40 proc. w PPK może się nie udać

opublikowano: 21-11-2019, 22:00

Nowy system emerytalny mógł nie skusić nawet 40 proc. osób, które potencjalnie miały w nim uczestniczyć.

12 listopada 2019 r. minął termin przyjmowania deklaracji uczestnictwa w pracowniczych planach kapitałowych (PPK) przez pracowników firm zatrudniających ponad 250 osób. Wciąż nie ma jednak oficjalnych danych na temat skali uczestnictwa w nowym programie emerytalnym.

W raporcie kancelarii Wojewódka i Wspólnicy oraz Instytutu Emerytalnego, opublikowanym 18 listopada, oszacowano ją na 39-42 proc. ogółu zatrudnionych w firmach, które do PPK miały przystępować jako pierwsze.

— W skali całego rynku to opracowanie może być zbyt optymistyczne — twierdzi członek zarządu jednej z ważniejszych instytucji finansowych na rynku PPK.

W podobnym tonie wypowiada się jego konkurent. Według jego szacunków do PPK zdecydowało się przystąpić 35-37 proc. ludzi z przedsiębiorstwzatrudniających 250 osób lub więcej. Zwraca jednak uwagę, że instytucjom finansowym trudno oszacować skalę partycypacji.

— Po prostu nie znamy liczby zatrudnionych w firmach, które miały przystąpić do PPK w pierwszej turze. Wiemy tylko, ile osób się na to zdecydowało — tłumaczy nasz rozmówca.

Nieliczni, którzy nie zastrzegają anonimowości, również nie pozostawiają złudzeń. Partycypacja na poziomie 40 proc. może okazać się sukcesem.

— U nas wynosi ponad 35 proc. — informuje Grzegorz Dróżdż z Investors TFI.

— Wygląda, że partycypacja w firmach, z którymi podpisaliśmy umowy, jest na poziomie rynkowym, czyli trzydziestu kilku procent — potwierdza Andrzej Sołdek, członek zarządu Skarbca TFI.

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

— Szacujemy, że poziom partycypacji w naszych PPK przekroczył 40 proc. Wierzymy, że z biegiem czasu coraz więcej pracowników będzie przystępować do planów — przekonuje Małgorzata Barska, prezes NN Investment Partners TFI.

Dodaje, że w jednej z firm, które jako pierwsze podpisały umowy z NN Investment Partners TFI, na uczestnictwo zdecydowało się ponad 90 proc. zatrudnionych. Wskazuje to na duże rozbieżności skali partycypacji pomiędzy poszczególnymi przedsiębiorstwami. Na to samo zwracało też uwagę opracowanie kancelarii Wojewódka i Wspólnicy oraz Instytutu Emerytalnego. Według raportu skrajne przypadki poziomu partycypacji w PPK to 6 oraz 95 proc. Autorzy opracowania przypominają, że jeszcze pod koniec sierpnia 2018 r., kiedy do Sejmu trafił projekt ustawy o PPK, autorzy szacowali poziom partycypacji na 75 proc.

„Jak widać, okazują się one kompletnie nierealne, dlatego też w kolejnych miesiącach agendy rządowe sukcesywnie obniżały te prognozy” — napisali. Od 1 stycznia 2020 r. do systemu zapisywać się będą mogli pracownicy firm, zatrudniających od 40 do 249 osób, a od 1 lipca zatrudniających do 20 do 20 proc. Pozostali trafią do systemu po 1 stycznia 2021 r. Zapis jest automatyczny i dotyczy osób w wieku 18-55 lat, ale udział w PPK dobrowolny, dlatego trzeba złożyć wniosek o rezygnację (i ponawiać go co 4 lata).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński, Kmail Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy