424 mln EUR na inwestycje w budynki i ekologię

opublikowano: 15-02-2012, 00:00

Program Infrastruktura i Środowisko został wsparty nową pokaźną pulą z UE.

W tym roku beneficjenci Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ) będą mogli skorzystać ze znacznie większej pomocy. Komisja Europejska wspomogła program dodatkowym zastrzykiem pieniędzy — pulę wesprze 157 mln EUR z Krajowej Rezerwy Wykonania i 267 mln EUR z tzw. dostosowania technicznego. To nie koniec zmian. Ministerstwo Rozwoju Regionalnego (MRR) skorzystało z opcji tzw. przegląduśródokresowego, który pozwala na modyfikacje w unijnych programach realizowanych w latach 2007-13.

— Po upływie połowy perspektywy budżetowej znacznie lepiej widać, gdzie skierować wsparcie, aby dopasować je do potrzeb odbiorców i zmieniającej się sytuacji gospodarczej. Stąd proponowane przez nas zmiany w programie. Komisja Europejska już je zatwierdziła — mówi Adam Zdziebło, wiceminister rozwoju regionalnego.

Resort znalazł nowe przeznaczenie dla 188,9 mln EUR z puli pieniędzy na gospodarkę odpadami i dla 143,5 mln EUR, które miały być wykorzystane na tzw. pomoc techniczną, czyli m.in. ekspertyzy i analizy. Pierwsza kwota pójdzie na projekty związane z gospodarką wodno-ściekową, a druga wesprze inwestycje w infrastrukturę. Największa część z dodatkowej puli i budżetowych przesunięć zostanie przeznaczona na projekty dotyczące ochrony środowiska. Wsparcie na ten obszar wyniesie aż 408 mln EUR. Na wsparcie mogą liczyć głównie oczyszczalnie ścieków i inwestycje w przedsiębiorstwach na rzecz spełnienia unijnych wymagań ochrony powietrza.

— To dobra wiadomość dla wnioskodawców, których projekty dotyczące gospodarki wodno-ściekowej dotychczas były na liście rezerwowej. Dzięki nowemu wsparciu ich wnioski zostały przeniesione na listę podstawową — mówi Adam Zdziebło.

Dodatkowa kasa została przeznaczona na nowy konkurs z sektora środowiskowego, który zostanie ogłoszony na przełomie marca i kwietnia. Zyskają również drogowcy — na rozbudowę sieci krajowych dróg (również o znaczeniu transeuropejskim) pójdzie 152 mln EUR. Oprócz tego wsparciem zostaną objęte projekty zakładające rozwój infrastruktury uczelni. Budżet — 86 mln EUR. O połowę mniejsza pula wesprze infrastrukturę ochrony zdrowia.

Do końca roku MRR zamierza zrealizować i przekazać do certyfikacji (zatwierdzenia) Komisji Europejskiej unijne wydatki na kwotę 50 mld zł. Połowa z nich będzie pochodziła z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. W ubiegłym roku rząd planował zatwierdzenie 40 mld zł, a zrealizował o 10 mld zł więcej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwester Sacharczuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu