48 mln zł nie ratuje kursu

Artur Sulejewski
07-12-1998, 00:00

48 MLN ZŁ NIE RATUJE KURSU

Odsprzedanie Hiszpanom 30,8 proc. akcji Morlin i Ostrołęki nie pomogło Hetmanowi odbić się od dna

18 listopada hiszpańska firma Campofrio ogłosiła publiczne wezwanie do sprzedaży 100 proc. akcji Morlin. Inwestor ten zaproponował akcjonariuszom 18 zł za papier.

NFI Hetman jest właścicielem 30,8 proc. akcji Morlin. Fundusz podpisał z Hiszpanami przedwstępną umowę sprzedaży swojego pakietu. Odsprzeda również 33 proc. akcji Zakładów Mięsnych Ostrołęka. Za swoje udziały w obu firmach uzyska 48 mln zł.

W związku z wezwaniem giełda 19 listopada zawiesiła obrót akcjami Morlin. 18 listopada rynek wyceniał te walory na 13,8 zł.

Po wznowieniu notowań akcje zdrożały o 3,2 zł do poziomu 17 zł. Ponad 23-proc. wzrost umożliwiły otwarte widełki. Obecnie kurs akcji Morlin oscyluje w okolicach 17,5 zł. Czy Morliny skorzystają na przejęciu okaże się w przyszłości. Pewne jest natomiast, że XV NFI niebawem uzyska spory zastrzyk gotówki. Jego akcjonariusze mogli więc liczyć, że przełoży się to na wzrost notowań. Tak się jednak nie stało.

Kurs w dół

Przez cały październik kurs akcji Hetmana był bardzo stabilny. Akcje wyceniano w okolicach 3,35 zł. Na 5 sesjach poprzedzających informację o wezwaniu akcje Hetmana zdrożały łącznie o 7,4 proc. Podobny wzrost zanotował w tym samym czasie (o 7,3 proc.) indeks NIF. Nie można więc mówić o jakichś przeciekach informacji. Po ujawnieniu zamiarów zagranicznego inwestora kurs zaczął zniżkować. 2 grudnia osiągnął swoje minimum z ostatnich 52 tygodni. Cena giełdowa wynosiła 2,9 zł.

Zadłużony fundusz

Zdaniem analityków giełdowych, przyczyn takiej sytuacji upatrywać należy w wynikach finansowych NFI Hetman. Po trzech kwartałach XV NFI wykazuje największe zadłużenie wśród wszystkich funduszy. Jego zobowiązania przekraczają 142 mln zł. Oceniając zaistniałą sytuację specjaliści wskazują ponadto, że w swych inwestycjach Hetman zbyt mocno zaangażował się w zakłady produkcji płyt wiórowych. Nakłady w Grajewo notowane na warszawskiej giełdzie wyniosły prawie 20 mln zł. Ponad 90 mln zł zainwestowane zostało w niepubliczny Prospan.

Grajewo ciągnie w dół

Tymczasem w wyniku załamania rosyjskiego kryzys dotknął branżę meblarską, która zgłasza zapotrzebowanie na płyty wiórowe. Forte, Swarzędz i inne spółki meblarskie mają kłopoty ze zbytem wyrobów. W branży powstała nadprodukcja. Grajewo (Hetman jest właścicielem 33 proc. akcji) zmuszone zostało dokonać korekty wyników finansowych. Przychody zostały zmniejszone z 403,2 mln zł do 269,9 mln zł, wynik netto ma wynieść 3,8 mln zł wobec wcześniej planowanych 27,9 mln zł. Znalazło to odbicie w przebiegu notowań tej firmy na GPW. Wyceniana niegdyś przez rynek akcja Grajewa na grubo ponad 150 zł, obecnie kosztują 30 zł. Dlatego też inwestorzy przecenili w ostatnim czasie akcje funduszu, mimo umowy, jaką Hetman podpisał z hiszpańskim inwestorem.

Będzie lepiej

— Trudno wytłumaczyć racjonalnie zaistniałą sytuację. Fundusz zrobił analizę dobrych i złych informacji. Wynika z niej, że nie mają one większego wpływu na kurs Hetmana. Być może inwestorzy postrzegają nasze działania jako bardziej ryzykowne. W przeciwieństwie do innych NFI, nasza strategia nie zakłada gromadzenia aktywów finansowych. Na koniec roku Hetman planuje redukcję swojego zadłużenia. Z tego powodu uważam, że kurs akcji zwiększy swoją wartość — stwierdził Krzysztof Nowiński, dyrektor finansowy i członek zarządu Creditanstalt — SCG Fund Management — firmy zarządzającej XV NFI.

Od początku grudnia kurs Grajewa podniósł się z 23,8 zł do 30,0 zł. Na rynek nie napłynęły żadne informacje, które tłumaczyłyby tę sytuację. Zwyżka Grajewa prawdopodobnie wpłynęła na notowania Hetmana. Podczas piątkowego fixingu akcje XV NFI kosztowały 3,05 zł — ponad 5 proc. więcej niż minimum z 2 grudnia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Artur Sulejewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / 48 mln zł nie ratuje kursu