Czytasz dzięki

4sync Solutions chroni przed wirusem

opublikowano: 05-10-2012, 00:00

Z pomocą inwestora wprowadzili na rynek platformę antywirusową, blokującą dostęp do niepożądanych treści. Usługi będą świadczyć „w chmurze”.

Warszawska firma 4sync Solutions rozpoczęła komercjalizację autorskiej platformy SurfSafe. Za pośrednictwem rozwiązań dostosowanych do krajowego rynku będzie świadczyć usługi antywirusowe (z wykorzystaniem narzędzi rosyjskiej firmy Dr.Web) i analizować strony internetowe pod kątem bezpieczeństwa ich zawartości. Do swojego pomysłu chce przekonać zarówno dostawców internetu, operatorów telekomunikacyjnych, jak i użytkowników domowych, a także małe i średnie przedsiębiorstwa. Usługa będzie dostarczana na podstawie cloud computingu (chmury komputerowej). Taki model staje się na rynku coraz powszechniejszy.

— Rozwiązanie niewymagające instalacji na stacji roboczej jest obecnie bardzo promowane, m.in. przez Google’a, czego wyrazem jest Chromebook, który w chmurze ma nawet system operacyjny — wyjaśnia Piotr Dębek, menedżer inwestycyjny w Assets Management Black Lion, podmiocie stworzonym przez Black Lion NFI i Krajowy Fundusz Kapitałowy.

Co istotne, SurfSafe ma „chronić” nie tylko łącza, ale także urządzenia podłączone do sieci wi-fi, w tym tablety i telefony z dostępem do internetu czy Smart TV. System może w ramach sieci domowej i np. na oprogramowaniu Apple, Android czy Windows Mobile.

Rynkowy test

Usługa została już wdrożona u jednego z dostawców internetu z Wielkopolski (Czempin. net), który całą swoją ofertę internetową oparł na SurfSafe.

— Jego użytkownicy otrzymują „czysty” internet z gniazda, bez konieczności instalowania na swoich urządzeniach dodatkowego oprogramowania, nie muszą też martwić się o aktualizację zabezpieczenia. Firma 4sync Solutions rozpoczęła już rozmowy z dostawcami telewizji i internetu. Usługa pomyślnie przeszła również testy w środowisku produkcyjnym u jednego z operatorów. Od ponad roku SurfSafe w ramach pakietu dla firm dostarcza narzędzia zabezpieczania sieci do prywatnego szpitala św. Rafała w Krakowie. SurfSafe ma także potencjał, aby stać się odpowiednią usługą dla małych i średnich przedsiębiorstw — zapewnia Piotr Dębek.

Platforma wykorzystuje dostępne na rynku rozwiązania, jednak dostosowuje je do potrzeb indywidualnych użytkownikówz Polski. Posiada funkcje umożliwiające kategoryzację treści ze stron internetowych dostarczanych w języku polskim, przez co niechciane treści (np. strony o charakterze pornograficznym) są blokowane z większą dokładnością.

— SurfSafe może być używany przez właścicieli firm z sektora MSP, którzy chcą mieć kontrolę nad dostępem pracowników do sieci. Nasza usługa kierowana jest również do użytkowników domowych, np. rodziców, chcących ograniczyć lub całkowicie zablokować dzieciom dostęp do wybranych serwisów. Kategoryzacji w tym przypadku można dokonywać samodzielnie po zalogowaniu się do systemu. Ale usługę polecamy również dostawcom, wówczas z wykorzystaniem naszych rozwiązań sami będą mogli dostarczać „bezpieczny” internet swoim klientom — wylicza Karol Jodko-Kamiński, prezes 4sync Solutions.

Nowa wersja

Wprowadzenie produktu na rynek zdecydowanie przyspieszyło pozyskanie inwestora i wejście kapitałowe funduszu Assets Management Black Lion, który tym samym objął połowę udziałów w spółce.

— Black Lion pojawił się, gdy mieliśmy już w pełni opracowaną usługę, gotową do wdrożenia. Ale inwestor zdecydowanie uwiarygodnił nas na rynku — mówi Karol Jodko-Kamiński.

Dodatkowy kapitał pozwolił również na rozpoczęcie prac nad rozszerzeniem funkcjonalności platformy. Obecnie spółka kończy testy nad jej nową wersją. Będzie ona posiadać bardziej zaawansowane funkcje raportowania — pracodawca lub rodzic będą np. mogli otrzymać wykaz linków do zablokowanych stron, na które użytkownicy danej sieci chcieli się dostać. Nowy SurfSafe posiada też dodaną funkcję dostępu czasowego, jest to opcja umożliwiająca blokowanie wejścia do wybranych serwisów, np. Facebooka czy portali rozrywkowych w określonych godzinach. Ta wersja platformy powinna być gotowa do komercjalizacji jeszcze w tym roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane