5 spółek w silnym trendzie (zestawienie)

MBL
opublikowano: 03-09-2012, 00:00

Przyjrzeliśmy się spółkom, których notowania od roku niemal nieprzerwanie rosną.

Apator

prezes Janusz Niedźwiecki

— Wskaźnikowo spółka jest już stosunkowo droga. Wskaźnik cena do zysku na poziomie 17 jest powyżej średniej dla branży. Mimo to uważam, że kontynuacja zwyżek jest bardzo prawdopodobna — mówi Kamil Czapnik, analityk DM AmerBrokers. Kilka dni temu producent aparatury pomiarowej podniósł prognozę tegorocznych zysków z poziomu 70-75 do 90-95 mln zł, ale to zabieg czysto księgowy, bo firma rozpoznała korzyści podatkowe po wejściu do specjalnej strefy ekonomicznej. W dniu publikacji nowej prognozy kurs ustanowił tegoroczne maksimum na pozomie 28,30 zł. Przez ostatnie 7 lat firma osiągała zyski i wypłacała dywidendę.

Zetkama

prezes Leszek Jurasz

— Notowania Zetkamy mają spore szanse pozostać w trendzie wzrostowym, ponieważ jest to spółka wciąż nisko wyceniana. Wskaźnik cena do zysku przy odliczeniu zdarzeń jednorazowych wynosi 9,3. To nie jest dużo — mówi Wojciech Woźniak, analityk Millennium DM. W I półroczu firma wypracowała 13,38 mln zł zysku netto, o jedną trzecią więcej niż przed rokiem.

— Spółka ma szansę pobić prognozę wyników na 2012 r., ponieważ w I półroczu wypracowała już 55 proc. zakładanego na ten rok zysku, 60 proc. EBITDA oraz 63 proc. zysku netto — wylicza Wojciech Woźniak. Prezes Leszek Jurasz stwierdził niedawno, że ma zagrożenia dla realizacji prognozy wyników na 2012 r. Szacunki zakładają 264 mln przychodów oraz 21,1 mln zł zysku netto. Zetkama nie wyklucza również wypłaty dywidendy z zysku za 2012 r.

Aplisens

prezes Adam Żurawski

Walory producenta aparatury kontrolno-pomiarowej od października zeszłego roku znajdują się w trendzie wzrostowym. Tegoroczne maksimum 11,55 zł zostało ustanowione przed tygodniem. — Warto zwrócić uwagę na znikome zadłużenie spółki oraz prowadzone inwestycje. Firma buduje nowy zakład produkcyjny w Radomiu. Niewątpliwą zaletą jest także dynamiczny rozwój zagranicznych rynków zbytu. Inwestując w Aplisens, należy jednak pamiętać o niskiej płynności obrotu akcjami emitenta — mówi Kamil Czapnik, analityk DM AmerBrokers. Dynamicznie rosnąca sprzedaż na rynki wschodnie generuje ponadprzeciętny wzrost przychodów — przez ostatnie trzy lata co najmniej 20-procentowy. Pozytywny wpływ na kurs spółki miała decyzja o wypłacie dywidendy w wysokości 0,25 zł na akcję. Istotna jest także deklaracja ze strony zarządu o regularnym dzieleniu się zyskiem z akcjonariuszami w ciągu najbliższych lat.

ZA Tarnów

prezes Jerzy Marciniak

Kurs producenta nawozów systematycznie pnie się w górę od stycznia tego roku. Tegoroczne maksimum zostało ustanowione 27 lipca na poziomie 49,40 zł. Rynek docenił planowaną konsolidację polskiej branży chemicznej. Po kilku spokojnych sesjach inwestorzy zareagowali pozytywnie na publikację wyników za ostatni kwartał. Spółka powiększyła poziom gotówki w kasie. Pieniądze netto wzrosły w I półroczu do 451,6 mln zł z 158 mln rok temu. Na wyniki Azotów Tarnów w trzecim kwartale negatywnie wpłynie lipcowy postój remontowy w zakładzie produkcyjnym w Kędzierzynie. Adam Milewicz, analityk ING Securities, dostrzega szansę na dalszą zwyżek cen akcji. Według niego, zachowanie kursu będzie uzależnione od efektów fuzji z Puławami.

ZA Puławy

prezes Paweł Jarczewski

Kurs producenta nawozów znajduje się w trendzie wzrostowym od początku roku. W tym czasie byki podniosły notowania o ponad 40 proc. Tegoroczne maksimum 117,6 zł zostało ustanowione 23 sierpnia. W ciągu ostatnich 6 lat spółka wypłacała dywidendę, przeznaczając na ten cel od 25 do 80 proc. zysków. Po trzech kwartałach roku obrotowego 2011/2012 firma ma 480 mln zł zysku netto. Wyniki za cały rok przedstawi 18 września. Adam Milewicz, analityk ING Securities, twierdzi, że konsolidacja polskiej chemii to dobry pomysł. Specjalista uważa, że kurs Puław ma potencjał do dalszego wzrostu. Według niego, II półrocze (kalendarzowe) będzie udane dla spółki ze względu na oczekiwany wzrost cen nawozów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MBL

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy