Czytasz dzięki

5 zasad zarabiania według Raya Dalio

Zajmujący 76. miejsce wśród najbogatszych ludzi finansista ujawnia najważniejsze zasady, jakim hołduje w inwestycjach.

Zobacz więcej

Ray Dalio, fot. Bloomberg

Tylko w 2010 r. należąca do Raya Dalio firma zarządzania aktywami Bridgewater Associates zarobiła 15 mld USD, czyli więcej niż Google, Amazon, Yahoo oraz eBay razem wzięte. Osobisty majątek jej prezesa to dzisiaj 14,3 mld USD, co daje mu 76. miejsce na świecie. Portal Motley Fool wybrał pięć najważniejszych zasad, które charyzmatyczny zarządzający poleca inwestorom w swojej książce „Principles”.

1.  Znajdź to, co ci się podoba

Przygoda Raya Dalio z inwestycjami zaczęła się od tego, że w pierwszej transakcji – jak dziś przyznaje, wyjątkowo szczęśliwie – potroił swój kapitał. Jego historia pokazuje, że wybieranie spółek powinno być pasją. Jeśli nie masz do tego zacięcia, lepiej inwestuj za pomocą instrumentów naśladujących zachowanie indeksów.

2. Zajmuj się tym, na czym się znasz

Jeżeli jesteś już pewny, że masz w sobie pasję do inwestowania, powinieneś sprawdzić, którą część rynku rozumiesz najlepiej. Powinieneś skupić się na tych branżach i spółkach, na których się znasz. Kiedy już zdecydujesz, którą część rynku będziesz śledził, nie szczędź czasu, aby wyrobić sobie opinię o poszczególnych spółkach.

3. Korzystaj z porad innych

Gdy już ukształtujesz swoją opinię, kluczowe jest, by skonfrontować ją z opiniami innych inwestorów. Wszystko dlatego, że w inwestycjach nietrafne osądy mogą być bardzo kosztowne. Ray Dalio zawsze rozmawia o swoich pomysłach inwestycyjnych, aby sprawdzić, w przypadku których może nie mieć racji. Nawet jeśli wskutek rozmowy nie zmieni swojego zdania, poznanie innych opinii pomaga mu lepiej zrozumieć firmę, którą się interesuje.

4. Pamiętaj, że nigdy nie będziesz wiedział wszystkiego

Nawet kiedy poznasz rożne punkty widzenia na temat interesujących cię spółek, nie powinieneś rezygnować z dalszego zbierania informacji. Z drugiej strony warto jednak uświadomić sobie swoje ograniczenia. Pamiętaj, że nigdy nie będziesz wiedział wszystkiego.

5. Nauka nigdy nie ma końca

W inwestowaniu nauka trwa latami i trzeba się pogodzić z faktem, że w tej dziedzinie pewnie nigdy nie osiągniemy biegłości. Zawsze trzeba analizować poprzednie decyzje, aby wciąż się uczyć i udoskonalać proces podejmowania decyzji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, MarketWatch

Polecane