Czytasz dzięki

500 biznesów rządzi światem

Magazyn „Fortune” opublikował najświeższą listę firm wprost ociekających bogactwem

W 2017 r. 500 największych firm świata wygenerowało 30 bln USD przychodów i 1,9 bln USD zysków. Razem firmy z tegorocznej listy „Fortune Global 500” zatrudniają 67,7 mln osób na całym świecie i są reprezentowane przez 33 kraje — czytamy we wprowadzeniu do najnowszego raportu magazynu „Fortune”.

Polska ma w tym prestiżowym rankingu jednego reprezentanta — PKN Orlen zajmuje 469. miejsce. Nasz narodowy czempion wyprzedza m.in. Emirates Group, Heineken Holding, Michelina i Adidasa. Samo przewijanie listy i sprawdzanie, kto jest przed kim, a kto za kim, to ciekawe zajęcie — przegląd marek, branż i biznesowych wpływów, podsycony niemal sportowymi emocjami. Zerknijmy jednak do czołówki. Tam pod względem przychodów na szczycie plasuje się amerykańska sieć supermarketów Walmart, która spadkobiercom imperium gwarantuje miejsca na przedzie list najbogatszych. Przychody sieci przekroczyły w zeszłym roku fiskalnym 500 mld USD. Powiedzieć, że taka kwota gwarantuje przewagę, to jak stwierdzić, że Francja na mundialu była… lepsza od Polski.

Walmart o kilka długości wyprzedza State Grid, który dostarcza energię 1,1 mld Chińczykom. Trzecią pozycję zajmuje inny chiński concern, znany jako Sinopec Group, który wydobywa gaz ziemny i ropę naftową. Pierwsza dziesiątka gigantów w ogóle jest mocno związana z biznesem wydobywczym i motoryzacyjnym. Pełno tutaj potentatów naftowych i producentów samochodów.

To jednak przychody, a więc połowa obrazu. Uzupełnieniem jest lista najbardziej dochodowych firm na świecie, którą otwiera Apple, z zyskiem sięgającym 48,4 mld USD. Producent iPhone’ów, MacBooków i innych gadżetów dosłownie o włos wyprzedza British American Tobacco i trochę wyraźniej Berkshire Hathaway, co po raz kolejny przypomina, że niespełna 90-letni Warren Buffett ciągle jest w dobrej formie. Ranking zyskowności uświadamia też siłę chińskiego kapitału — w czołówce są cztery banki z Państwa Środka.

Komentatorzy zwracają uwagę na jeszcze jeden element, a mianowicie „rozjechanie się” listy największych firm świata z listą spółek z największą kapitalizacją rynkową. W oczach inwestorów znaczenie mają firmy technologiczne. Największą wartość ma oczywiście Apple (940 mld USD), który wyprzedza Amazona (880 mld USD), Alphabet (827 mld USD) i Microsoft (815 mld USD). Blisko najcenniejszych są jeszcze Facebook, Tencent i Alibaba. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Łukasz Ostruszka

Polecane