500 mln zł na biznes i szkolenia młodych

opublikowano: 16-05-2013, 00:00

Dotacje i pożyczki na firmy, staże, praktyki i doradztwo — m.in. na to pójdzie dodatkowe wsparcie dla osób w wieku do 24 lat

Sytuacja młodych na obecnym rynku pracy jest bardzo trudna. Z danych europejskiego urzędu statystycznego Eurostat wynika, że stopa bezrobocia wśród Polaków do 24. roku życia przekroczyła w marcu 28 proc. Spowolnienie gospodarcze najmocniej uderza właśnie w młodych, którzy najczęściej tracą pracę podczas redukcji zatrudniania — przyczyny to głównie mniejsze doświadczenie i słabsza ochrona przed zwolnieniami.

PAKIET WSPARCIA: — Dotacje na start firm to jedna z form pomocy, ale pomoc szkoleniowa jest równie ważna, zwłaszcza dla osób, które nie mają odpowiedniego przygotowania ekonomicznego — mówi Elżbieta Bieńkowska, minister rozwoju regionalnego. [FOT. MW]
PAKIET WSPARCIA: — Dotacje na start firm to jedna z form pomocy, ale pomoc szkoleniowa jest równie ważna, zwłaszcza dla osób, które nie mają odpowiedniego przygotowania ekonomicznego — mówi Elżbieta Bieńkowska, minister rozwoju regionalnego. [FOT. MW]
None
None

Pomoc z przesunięć

Jak wspomóc tych, którzy dopiero wchodzą na rynek pracy lub mają najmniejszy staż? Rząd stawia na aktywizację i daje na nią kolejne pieniądze. Wczoraj minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska i szef resortu pracy Władysław Kosiniak-Kamysz zapowiedzieli, że wspomogą młodych na rynku pracy dodatkowym zastrzykiem 500 mln zł.

— Te pieniądze pochodzą z przesunięć w ramach programu Kapitał Ludzki. Wsparcie zostanie przeznaczone m.in. na dotacje i pożyczki na założenie własnego biznesu oraz szkolenia i przygotowanie zawodowe młodych osób. Z pomocy może skorzystać nawet 85 tys. osób — mówi Elżbieta Bieńkowska.

Pula na dotacje i pożyczki na nową działalność gospodarczą to 208 mln zł. Pieniądze będą dostępne w ramach działania 6.2 programu Kapitał Ludzki. Preferowane będą osoby poniżej 30. roku życia.

Największe wyzwanie

— Nie ma dziś większego wyzwania niż wsparcie młodych na rynku pracy. Warto rozszerzyć to pojęcie także o osoby mające do 30 lat. Coraz później kończymy edukację i w związku z tym później wchodzimy na rynek zatrudnienia. Dlatego pomoc powinna trafiać także do młodych osób w wieku powyżej 24 lat — argumentuje Władysław Kosiniak-Kamysz. Druga część pomocy — 291 mln zł — zostanie przeznaczona na dofinansowanie różnych form aktywizacji zawodowej młodych. Chodzi o szkolenia zawodowe, staże, przygotowanie zawodowe, jednorazowe fundusze na podjęcie działalności gospodarczej oraz konsultacje i doradztwo. Tego typu wsparcie będzie oferowane przez powiatowe urzędy pracy. Najwięcej dodatkowych pieniędzy na tę pomoc przeznaczyły województwa: warmińsko-mazurskie (64,5 mln zł), podkarpackie (60,32 mln zł) i kujawsko-pomorskie (39,5 mln zł). Do tej pory w szkoleniach i stażach z Kapitału Ludzkiego udział wzięło 840 tys. osób, w tym blisko 334 tys. w wieku do 24 lat. Minister Bieńkowska podkreśliła, że wspieranie młodych osób będzie jednym z priorytetów przy rozdzielaniu unijnych pieniędzy w latach 2014-20.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwester Sacharczuk

Polecane