500+ może pójść w świat

opublikowano: 17-10-2017, 22:00

Pieniądze z rządowego programu w Millennium TFI można ulokować na przykład w akcjach spółek z giełd zagranicznych.

Od początku trwania finansowanego z budżetu programu Rodzina 500+ wypłacono już ponad 33 mld zł. To łakomy kąsek dla instytucji finansowych, które w ostatnich miesiącach kroiły specjalną ofertę dla beneficjentów świadczeń i usilnie próbują namówić ich do systematycznego oszczędzania. Niestety, banki i TFI nie chcą ujawnić, czy to dla nich okres żniw, czy raczej rozczarowanie, za jakie można na pewno uznać wartość sprzedaży specjalnych obligacji rodzinnych: Ministerstwo Finansów przez rok sprzedało je za ledwie 14 mln zł. Tymczasem tylko we wrześniu łączna sprzedaż obligacji oszczędnościowych skarbu państwa wyniosła 466 mln zł.

FORUM

Jedną z instytucji, które na początku roku wprowadziły do oferty program inwestycyjny (i która nie chce ujawnić, czy cieszy się popularnością), jest Millennium TFI. Przyszłość+ to indywidualny program oszczędnościowy, który przyzwyczaja do regularnego oszczędzania i inwestowania w fundusze o różnym profilu ryzyka. Minimalny okres uczestnictwa w programie to 5 lat (za wcześniejszą rezygnację trzeba zapłacić), maksymalny — 18 lat.

Pierwsza wpłata to minimum 100 zł, każda kolejna to również 100 zł, przy czym nie ma zdefiniowanej częstotliwości, ważne jedynie jest to, że w ciągu roku suma wpłat musi wynieść co najmniej 1200 zł. O alokacji oszczędności decyduje klient, który może wybrać najmniej 2, a najwięcej — 6 subfunduszy Millennium SFIO.

Najmniej ryzykownym z nich jest Millennium Obligacji Korporacyjnych, który jest jednym z największych pod względem aktywów funduszy tego typu (2,1 mld zł). Od początku roku zarobił 3,1 proc., to więcej niż średnia w grupie (2,3 proc.), wynik za 3 lata też jest wyższy od średniej, a w rankingu „PB” to numer 1 w kategorii. Na przeciwnym biegunie są natomiast noty Millennium Konserwatywnego, funduszu stabilnego wzrostu, inwestującego także za granicą (co najmniej 70 proc. aktywów w tytułach uczestnictwa funduszy zagranicznych). Ten młody fundusz (powstał w grudniu 2016 r.) od początku roku zarobił tylko 1,7 proc., wobec średniej w grupie na poziomie 4,2 proc.

Nic więc dziwnego, że aktywa to ledwie 18 mln zł. Znacznie większy i lepszy jest Millennium Globalny Stabilnego Wzrostu, który inwestuje bardziej odważnie w akcje niż Konserwatywny. W grupie porównawczej plasuje się w ścisłej czołówce zarówno w krótkim, jak i dłuższym horyzoncie. W palecie do wyboru są też subfundusz Globalny Strategii Alternatywnych i Absolute Return oraz Globalny Akcji, który w rankingu „PB” plasuje się na początku trzeciej dziesiątki wśród ponad 100 rozwiązań, lokujących aktywa za granicą.

Po pieniądze z programu można sięgać, przy czym przed upływem pięciu lat wiąże się to z prowizją w wysokości 1 proc. odkupionych jednostek, po tym okresie jest darmowe.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane