5G może być publiczno-prywatne

opublikowano: 28-10-2019, 22:00

Prywatne telekomy podpisały z resortem cyfryzacji, PFR i Exatelem porozumienie w sprawie ustalenia szczegółów budowy wspólnej infrastruktury 5G

Piąta generacja sieci mobilnych może mieć silny państwowy pierwiastek. W poniedziałek w Ministerstwie Cyfryzacji przedstawiciele czterech prywatnych operatorów mobilnych spotkali się z reprezentantami Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) i Exatela, kontrolowanego przez Ministerstwo Obrony Narodowej hurtowego operatora telekomunikacyjnego. Efektem spotkania było podpisanie „memorandum of understanding”, dotyczącego „rozpoczęcia prac nad koncepcją powołania spółki do budowy wspólnej infrastruktury usług 5G”. Spółka o nazwie #Polskie5G miałaby zostać hurtowym operatorem ogólnopolskiej sieci 5G w paśmie 700 MHz.

BURZA MÓZGÓW:
BURZA MÓZGÓW:
Cztery prywatne telekomy mają analizować wraz z przedstawicielami PFR i Exatela to, czy budowa wspólnej sieci 5G będzie biznesowo opłacalna — i czy stworzenie wspólnej spółki infrastrukturalnej jest technicznie i prawnie wykonalne. Prace koncepcyjne mają zostać zamknięte do końca roku.
Fot. PFR

Zgodnie ze wstępnymi założeniami skarb państwa — dzięki wniesieniu do spółki cennych częstotliwości — ma mieć w niej dominujący udział i wskazywać operatora całej sieci. Operator ten jednocześnie odpowiadałby za zarządzanie bezprzewodową siecią łączności specjalnej na potrzeby m.in. wojska i policji. Prywatne telekomy wniosłyby swoją infrastrukturę i w razie potrzeb zapewniły finansowanie. Szczegółowy model biznesowy nie został jednak jeszcze opracowany — strony porozumienia dały sobie na to czas do końca 2019 r. Po jego przygotowaniu strony porozumienia będą miały miesiąc na to, by zdecydować, czy udział w całym przedsięwzięciu je interesuje.

Państwowy udział

O podpisaniu memorandum poinformował na Twitterze Paweł Borys, szef PFR. Państwowy fundusz w #Polskie5G ma być „zaangażowany doradczo z możliwym udziałem w finansowaniu projektu”. Budowa wspólnej sieci to inicjatywa Exatela, który podkreślał, że z jednej strony pozwoli to na oszczędności dzięki wspólnym inwestycjom, a z drugiej zapewni państwu kontrolę nad krytyczną z punktu widzenia cyberbezpieczeństwa infrastrukturą.

— Podpisanie memorandum #Polskie5G to początek drogi do rozwiązania podstawowych problemów telekomunikacyjnych Polski, takich jak brak zasięgu sieci mobilnych na całym terenie kraju czy brak Bezprzewodowej Sieci Łączności Specjalnej dla Sił Zbrojnych RP, służb mundurowych, służb ratowniczych oraz infrastruktury krytycznej. Wspólna infrastruktura #Polskie5G to też niższe koszty budowy i eksploatacji sieci oraz niższa emisja elektromagnetyczna niż w przypadku budowy kilku sieci oddzielnie. Liczę na to, że rozwój projektu #Polskie5G zmobilizuje polskie firmy sektora ICT do zaproponowania własnych rozwiązań dla sieci 5G, które będziemy mogli wykorzystać w czasie budowy infrastruktury — mówi Nikodem Bończa Tomaszewski, prezes Exatela.

Sieć 5G ma działać w trzech pasmach częstotliwości — 700 MHz, 3,4-3,8 MHz i 26 GHz. Środkowe, które będzie służyć zwłaszcza do obsługi klientów w miastach, ma zostać w przyszłym roku rozdysponowane między operatorów telekomunikacyjnych w drodze aukcji. Pierwsze, zajmowane obecnie przez cyfrową telewizję naziemną, może służyć do pokrycia siecią dużych obszarów. Z tego powodu jest bardzo cenne. Przy aukcji częstotliwości LTE za pięć bloków w podobnym paśmie 800 MHz telekomy po ośmiomiesięcznej licytacji płaciły po 1,5-2 mld zł.

Prywatna ostrożność

Memorandum podpisali przedstawiciele trzech prywatnych telekomów: Plusa, Orange’a i T-Mobile. Na liście sygnatariuszy brakuje więc największego pod względem liczby klientów operatora mobilnego w Polsce, czyli Playa. Jego przedstawiciele byli jednak obecni przy podpisaniu dokumentu i zapewniają, że mają zamiar uczestniczyć w dalszych pracach — przynajmniej na etapie analiz.

— P4 [operator sieci Play — red.] od początku uczestniczy w rozmowach dotyczących projektu wspólnej sieci 5G w paśmie 700 MHz. Jesteśmy otwarci na aktywny udział w pracach analitycznych nad wypracowaniem koncepcji oraz modelu współpracy, czego wyrazem była nasza obecność w Ministerstwie Cyfryzacji. P4 podpisze memorandum po otrzymaniu niezbędnych zgód korporacyjnych — informuje Ewa Sankowska-Sieniek z biura prasowego Playa.

Współpraca Grzegorz Suteniec

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Polecane