6 ciekawych spółek przemysłowych

opublikowano: 05-08-2021, 17:02

W trzecim kwartale otoczenie będzie sprzyjać spółkom z sektora, później część z nich może mieć już pod górkę.

Przeczytaj i dowiedz się:

  • jakie czynniki wspierają sektor przemysłowy,
  • jakie zagrożenie widać na horyzoncie,
  • które spółki mogą zaskoczyć wynikami, a które rozczarować,
  • które akcje są najlepszą inwestycją.

Rekordowe wskaźniki PMI dla polskiego przemysłu oraz osłabienie złotego do euro korzystnie wpływają na wyniki spółek przemysłowych w trzecim kwartale 2021 r., nie mają wątpliwości analitycy z Biura Maklerskiego mBanku. Nastawieniu inwestorów do branży sprzyjać może też spadek dynamiki zachorowań na Covid-19 w gospodarkach rozwiniętych, co powinno skutkować ponownym przepływem kapitału do spółek cyklicznych. A to nie wszystko.

“Mimo dynamicznie rosnących cen surowców spółki przemysłowe zaskakują nas pozytywnie łatwością przekładania tego na ceny produktów” - dodają analitycy.

Z większą ostrożnością spoglądają oni jednak na 2022 r. ze względu na wzrost kosztów energii i pracy oraz widmo podwyżek stóp procentowych. Może ono skutkować umocnieniem złotego i pogorszeniem warunków dla eksporterów.

Na razie inwestorzy żyją jednak wynikami za drugi kwartał, które w wielu przypadkach były bliskie rekordowym, a w zdecydowanej większości poprawiły się w stosunku do drugiego kwartału 2020 (przez jego część obowiązywał ścisły lockdown, a niektóre fabryki miały przestoje). Astarta, Cognor i Mo-Bruk to kandydaci BM mBanku do pozytywnych zaskoczeń, Amica, Apator, Famur i PKP Cargo - do rozczarowań.

Jako akcje atrakcyjne inwestycyjnie uznawane są natomiast walory AC (ze względu na wysoką stopę dywidendy, rozwój segmentu PV i bezpieczny bilans), Astarta (rekordowe wyniki, dywidendę i buy back), Cognor (rekordowe spready na produkcji prętów żebrowanych po wzroście cen stali), Kernel (ma wyraźnie poprawić wyniki, przeprowadzi też skup akcji) i Mo-Bruk (ze względu na dobre wyniki, możliwe zmniejszenie kar od władz lokalnych i możliwe nowe kontrakty na “bomby ekologiczne”). W gronie faworytów jest też Forte. Analitycy podkreślają, że ceny płyt drewnopochodnych w Niemczech bardzo szybko rosną, a ponadto wskaźniki IFO w przemyśle meblarskich za zachodnią granicą są na rekordowych poziomach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane