6 pomysłów inwestycyjnych na styczeń

  • Emil Szweda
opublikowano: 29-12-2015, 06:30

Catalyst ma wśród detalicznych inwestorów gorszą opinię, niż na to zasługuje.

To pozwala na znalezienie okazji do zarobku. Można też poczekać na bardziej dogodne ceny, które mogą się pojawić po wprowadzeniu podatku bankowego — banki mają w portfelach 46 proc. obligacji korporacyjnych wyemitowanych w Polsce.

Na krótki termin

Best (BST0516)

Spośród serii zapadających w 2016 r. być może najlepiej wybrać te, które zapadają relatywnie niedługo. Gotówka na zakupy na wiosnę może się przydać. To ostatnia notowana seria Bestu, która nie pochodzi z programu publicznych emisji. Oprocentowana na 4,7 pkt. proc. ponad WIBOR3M jest do kupienia za 100,7 proc. Razem z prowizją maklerską daje to 4,2 proc. rentowności brutto (2,75 proc. netto).

Ronson (RON0716)

Deweloper mimo wypłaty dywidendy ma dość gotówki na wykup dwóch zapadających w przyszłym roku serii, a w razie potrzeby z łatwością je zrefinansuje. Niżej notowana jest seria lipcowa, oprocentowana na WIBOR6M plus 4,55 pkt. proc. Obligacje można kupić za 100,99 proc., co daje 4,1 proc. rentowności brutto (1,9 proc. netto). 15 stycznia obligacje wchodzą w nowy okres odsetkowy, rentowność netto wkrótce może być więc wyższa.

Ostatnie debiuty

Unified Factory (UFC0217)

To jedna z nielicznych małych emisji (3 mln zł), na które zapisy trzeba było w zeszłym roku redukować. Oprocentowanie (9 proc.), profil działalności (dostawca rozwiązań IT dla call center) i niezłe wyniki (zysk operacyjny przewyższał odsetki 7-krotnie, dług netto stanowił 1,34-krotność EBITDA na koniec półrocza) powodują, że seria trzyma cenę na Catalyst (100 proc.), a można nawet mówić o premii za rozmiar spółki i brak jej papierów w portfelach TFI.

Vantage Development (VTG0418)

To pierwsza z czterech emisji obligacji uplasowanych w I połowie roku. Właśnie dzięki temu, że była to pierwsza z emisji, ma ona najwyższy kupon (5 pkt. proc. ponad WIBOR; w kolejnych emisjach obniżonynawet do 4,3 pkt. proc. z zabezpieczeniem), a jej atrakcyjność poprawia fakt, że jest ona pierwsza w kolejce do spłaty. Na Catalyst do kupienia po 100,25 proc., co daje 6,5 proc. rentowności brutto (5,1 netto).

Na mocne nerwy

Getin Noble Bank (GNB0218)

Koń, jaki jest, każdy widzi. Bez wątpienia podatek bankowy i konieczność podciągnięcia wskaźników kapitałowych to główne zmartwienia władz banku. Seria 0218 to połączone pierwsza i druga z publicznych emisji obligacji podporządkowanych GNB i zarazem najbliższa do wykupu. Jej rentowność na Catalyst oscyluje wokół 8,5 proc. brutto. Z ostatniej publicznej emisji obligacji podporządkowanych bank pozyskał ponad 30 mln zł (oferował je z marżą 4 pkt. proc.).

ED Invest (EDI1116)

Obligacje warte 6,6 mln zł oprocentowane na 5 pkt. proc. ponad WIBOR i zabezpieczone na ekspektatywach mieszkań i garaży można kupić za 98,5 proc. nominału, co daje 8,3 proc. rentowności brutto (6,5 proc. netto). Na koniec września oprocentowany dług netto wynosił 4,1 mln zł, co stanowiło 8 proc. kapitału własnego. W maju deweloper musi wykupić 20 proc. emisji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Emil Szweda, Obligacje.pl

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Obligacje / 6 pomysłów inwestycyjnych na styczeń