6 sygnałów ostrzegawczych

MWIE
opublikowano: 05-10-2011, 00:00

1 Mario Draghi mówi o kłopotach banków

Przyszły szef Europejskiego Banku Centralnego (ECB) oficjalnie przyznał, że banki mają problemy z finansowaniem. Mario Draghi przejmie schedę po dotychczasowym szefie EBC Jean-Claude Trichet’cie w przyszłym miesiącu. Teraz Włoch pełni funkcję przewodniczącego Rady Stabilności Finansowej. Po jego komentarzach euro gwałtownie osłabiło się w stosunku do dolara.

2 Pogłoski o bankructwie szkodzą American Airlines

O 33 proc. na poniedziałkowej sesji za oceanem przeceniono papiery American Airlines. Przyczyna to pogłoski o możliwej niewypłacalności linii lotniczych. W ostatnich dwóch miesiącach z pracy w American Airlines zrezygnowało 200 pilotów. – Zwykle nie komentujemy zmian kursu akcji spółki. W ostatnich dniach nie było żadnych wiadomości z wewnątrz spółki, które mogłyby uzasadniać zmienność notowań – komentował Andy Backover, rzecznik prasowy linii.

3 Twarde lądowanie Chin

Choć w weekend pojawiły się nie najgorsze dane o koniunkturze w chińskim przemyśle (PMI), to jednak za mało, by uspokoić inwestorów. Indeks Shanghai Composite znalazł się najniżej od dwóch i pół roku. Miedź, której Chiny są największym konsumentem, była najtańsza od 14 miesięcy. Spadku tempa wzrostu gospodarczego poniżej 5 proc. w ciągu dwóch lat oczekuje już blisko połowa specjalistów ankietowanych przez agencję Bloomberga, a w ubiegłym tygodniu Bank of America ostrzegł, że pogorszenie koniunktury na świecie nie ominie Chin.

4 SG: Goldman poniesie stratę

W odwrocie znalazły się akcje amerykańskich banków. Societe Generale szacuje, że strata Goldman Sachs w trzecim kwartale sięgnęła 70 centów na akcję (wcześniej oczekiwano 95 centów zysku). Kurs banku spadł najniżej od dwóch i pół roku. Drugi dzień z kolei o ponad 7 proc. przeceniono papiery Morgan Stanley. Od szczytu z 2000 r. notowania banku spadły o 87 proc. Teraz szkodzi im zaangażowanie w aktywa europejskie oraz skok notowań zabezpieczenia przed niewypłacalnością.

5 Grecja zawodzi

Spełnienie przez Ateny warunków, na jakich dostały pomoc międzynarodową, należy włożyć między bajki. W tym roku deficyt sięgnie 8,5 proc., a w przyszłym 6,8 proc. To odpowiednio o 0,9 i 0,3 punktu więcej od narzuconych limitów. Nie uda się im sprostać nawet pomimo daleko posuniętych oszczędności, jakie w życie wprowadził gabinet Jeoriosa Papandreu. Tymczasem w kraju narasta coraz większe niezadowolenie z przeprowadzanych reform.

6 Dexia ma kłopoty

Belgijski bank wyrasta na kolejną ofiarę kryzysu w strefie euro. W przedpołudniowym handlu papiery taniały nawet o 38 proc., po tym jak dzień wcześniej straciły 10 proc. W poniedziałek zarząd banku zebrał się na nadzwyczajnym posiedzeniu, by przedyskutować plan ratunkowy. Wcześniej agencja ratingowa Moody’s zagroziła obniżeniem oceny wiarygodności kredytowej. Bank inwestował w greckie papiery.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MWIE

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy