64 proc. osób chce pracować hybrydowo

PAP
opublikowano: 19-01-2021, 13:36

Sześciu na 10 pracowników wykonuje obecnie swoje obowiązki całkowicie zdalnie. Większość podkreśla jednak, że optymalna jest praca w trybie mieszanym.

64 proc. zatrudnionych opowiada się za pracą hybrydową: częściowo w domu, częściowo w biurze. 43 proc. zwolenników tej opcji chciałoby pracować zdalnie przez trzy dni w tygodniu, a 24 proc. przez dwa — wynika z badania Grafton Recruitment oraz CBRE.

“Większość firm postawi na hybrydowy model pracy, zwłaszcza że tego oczekują pracownicy” — twierdzi Joanna Mroczek z CBRE, cytowana w informacji prasowej. Biuro stanie się przede wszystkim “miejscem spotkań, gdzie na znaczeniu zyska część wspólna i dostęp do nowoczesnych technologii”.

Chęć wykonywania obowiązków w trybie mieszanym — częściowo w domu, a częściowo w biurze — deklaruje 64 proc. pracowników. Co dziesiąta osoba uważa, że optymalna jest praca cały czas w biurze, a 26 proc. nie ma nic przeciwko zdalnej pracy w pełnym wymiarze.

Spośród badanych opowiadających się za pracą hybrydową 43 proc. liczy na trzy dni w tygodniu pracy z domu, 26 proc. chce przebywać w biurze tylko jeden dzień, a 24 proc. deklaruje pracę zdalną przez dwa dni. 6 proc. pracowników wystarczy jeden dzień pracy z domu.

— Po tak długim czasie od startu pandemii wszyscy znają już doskonale nie tylko zalety, ale też wady pracy z własnych czterech kątów — mówi Joanna Wanatowicz z Grafton Recruitment, podkreślając, że niewielu pracowników deklaruje chęć pracy zdalnej przez cały czas.

Cztery na dziesięć osób za największą wadę pracy z domu uznaje ograniczony bezpośredni kontakt z innymi pracownikami. Co trzecia ma problem z wyraźnym oddzieleniem życia zawodowego od prywatnego. Trzecie na liście mankamentów pracy zdalnej są rzadkie wyjścia z domu.

Poza tą trójką największych niedogodności pracy z domu znalazło się “narzekanie na ograniczony kontakt nie tylko ze współpracownikami, ale innymi osobami” (30 proc.). Co piąty pracownik wskazuje natomiast na brak odpowiedniego sprzętu w domu oraz nieodpowiednie warunki z powodu współdomowników, głównie dzieci, które wymagają dużo uwagi.

Badanie zostało przeprowadzone na próbie 299 osób, które brały udział w rekrutacji Grafton Recruitment w 2020 r. 53 proc. wśród badanych stanowiły kobiety, resztę mężczyźni. 65 proc. to specjaliści, a 14 proc. menedżerowie. Badanie przeprowadzono 2-7 grudnia 2020 r.

Gorodenkoff Productions OU
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane