65 mln zł na dolnośląskie drogi

PAP
03-08-2009, 13:52

Ponad 65 mln zł dostanie województwo dolnośląskie w 2010 r. na budowę i przebudowę dróg lokalnych.

Pieniądze pochodzą z prowadzonego przez MSWiA Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych
2008-2011. Budżet programu na 2010 r. dla wszystkich województw wynosi 1 mld zł.

Jak powiedział w poniedziałek podczas konferencji prasowej wojewoda dolnośląski Rafał Jurkowlaniec, w 2009 r. budżet państwa na realizację programu na Dolnym Śląsku przekaże 62,5 mln zł.

Dzięki tym funduszom do końca lipca oddano do użytku 10 dróg lokalnych, a do końca listopada tego roku ma być zakończonych 77 inwestycji. Wojewoda podkreślił, że liczba inwestycji realizowanych dzięki programowi jest wyższa niż pierwotna liczba wniosków zakwalifikowanych do realizacji.

"Okazało się, że ceny za usługi uzyskiwane przez samorządy w przetargach były znacznie niższe niż te, które zostały przygotowane w kosztorysach. Stąd możliwości przekazania pieniędzy do kolejnych samorządów i większa liczba inwestycji na Dolnym Śląsku" - powiedział Jurkowlaniec.

W ramach oszczędność przetargowych pojawiła się ponad 11-milionowa rezerwa, którą przeznaczono na dofinansowanie kolejnych inwestycji.

Wojewoda podkreślił, że w 2010 r. Dolny Śląsk dostanie w ramach programu więcej pieniędzy. Wynika to ze zmiany zasad przyznawania funduszy. "Do tej pory pieniądze były dzielone po równo pomiędzy wszystkie województwa. Od przyszłego roku podział będzie nieco inny. Połowa tych środków, czyli 500 mln zł, zostanie podzielona po równo, a druga połowa będzie dzielona według współczynnika ludnościowego i drogowego" - dodał Jurkowlaniec.

Oznacza to, że stracą województwa małe - ze stosunkowo słabo rozwiniętą siecią drogową, a zyskają te, które mają duża liczbę mieszkańców i gęstą sieć dróg lokalnych.

Narodowy Program Przebudowy Dróg Lokalnych 2008-2011 został ogłoszony przez ministra spraw wewnętrznych i administracji Grzegorza Schetynę 30 października 2008 r. W ramach programu w 2009 r. z budżetu państwa na przebudowę i budowę dróg lokalnych we wszystkich województwach w kraju przekazano 1 mld zł. Taka sama kwota trafi do władz samorządowych w 2010 r. Samorządy uczestniczące w programie pokrywają 50 proc. prowadzonych inwestycji.

W województwie dolnośląskim nabór wniosków o dofinansowanie w ramach programu rozpocznie się 1 września. (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / 65 mln zł na dolnośląskie drogi