6,6 mld zł w projekcie budżetu Krakowa 2020

  • PAP
opublikowano: 15-11-2019, 21:06

Ponad 6,6 mld zł zaplanowano w przyszłorocznym budżecie Krakowa. Jest on rekordowy, gdy idzie i o dochody, i o wydatki – mówił podczas piątkowej konferencji prasowej prezydent miasta Jacek Majchrowski.

Dochody Krakowa w 2020 r. mają wynieść 6 mld 212,5 mln zł, wydatki – 6 mld 657,6 mln zł. Obie te kwoty są wyższe o ok. 11 proc. niż w roku poprzednim. Wynoszący nieco ponad 445 mln zł deficyt ma być sfinansowany z kredytów.

"Zakładamy w 2020 r. znaczny wzrost wydatków bieżących, czyli tych, dzięki którym możliwe jest sprawne funkcjonowanie miasta" – mówił prezydent Majchrowski. Wydatki bieżące wyniosą 5 mld 489 mln zł (o 12 proc. więcej niż w planie w roku 2019), a inwestycyjne – 1 mld 168 mln zł.

Prezydent wyjaśnił, że na wielkość wydatków bieżących wpłynie m.in. podniesienie płacy minimalnej – tylko na ten cel przeznaczonych zostanie 11 mln zł. Jak zauważył Majchrowski, podobnie jak w latach poprzednich, najwięcej – 27 proc. całego budżetu – pochłonie edukacja. Na kolejnych pozycjach są: wsparcie dla rodzin – 17 proc.; transport – 14 proc.; gospodarka komunalna i ochrona środowiska – 8 proc.; administracja publiczna – 7 proc.; pomoc społeczna – 6 proc., kultura i ochrona dziedzictwa – 4 proc. budżetu.

Prezydent Majchrowski dodał, że na utrzymanie zieleni – w zależności od tego, jak liczyć – w przyszłym roku zostanie przeznaczonych ok. 180 mln zł albo ponad 210 mln zł. Część z tych pieniędzy pochłonie wykup terenów pod parki.

Jeśli chodzi o dochody, 29 proc. – 1 mld 824 zł, to prognozowany udział miasta w podatku PIT, a 32 proc. – 2 mld 14 mln zł to dotacje i subwencje na różne zadania. Największym transferem – ok. 981 mln zł – będzie subwencja oświatowa. Dochody własne miasta – zależne od gminy m.in. wpływy z lokalnych podatków, opłaty za wywóz śmieci czy bilety komunikacji miejskiej – są planowane na poziomie 1 mld 905 mln zł.

Na inwestycje strategiczne, czyli ważne dla całego Krakowa, miasto wyda w 2020 r. 463,2 mln zł – przy czym niemal 179 mln zł będzie pochodziło ze środków zewnętrznych nie podlegających zwrotowi. Na inwestycje programowe, wpływające na komfort życia i równomierny rozwój, niemal 663 mln zł (w tym 57 mln zł nie wymaga zwrotu).

"Zależało nam bardzo, żeby nie rezygnować z żadnych inwestycji. Te, które są w toku, mają utrzymane finansowanie także w roku 2020 r." – podkreślił wiceprezydent Krakowa Andrzej Kulig.

Wśród inwestycji strategicznych znalazły się rozbudowy ulic: Igołomskiej, Kocmyrzowskiej i Myślenickiej oraz 29 Listopada; budowa linii tramwajowej Krowodrza Górka – Górka Narodowa i przygotowanie budowy linii Cichy Kącik – Azory. Poza tym planowane są modernizacje torowisk tramwajowych, budowa parkingu Park & Ride w Bronowicach oraz stacji kolejowej Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej w Swoszowicach i przystanku kolejowego na Prądniku Czerwonym.

W przyszłorocznym budżecie uwzględniono pieniądze na trzy inwestycje strategiczne w dziedzinie kultury: rewaloryzację siedziby Muzeum Inżynierii Miejskiej, gdzie powstanie nowoczesne muzeum nauki i techniki, rewaloryzację Pałacu Krzysztofory i budowę Centrum Muzyki.

Największymi inwestycjami programowymi będą przebudowa ul. Królowej Jadwigi oraz ul. Glinik i Bieżanowskiej, budowa układu komunikacyjnego przy nowej siedzibie Szpitala Uniwersyteckiego w Prokocimiu, nowe ścieżki rowerowe oraz chodniki. Zaplanowano także przebudowę parku im. Jerzmanowskich i stworzenie parku sensorycznego na os. Tysiąclecia, rewitalizację kamieniołomu Libana, nowohuckich podwórek i parku Jordana. Miasto chce rozbudować kilka szkół i wybudować nowe na osiedlach Gotyk i Kliny.

Wiceprezydent Kulig wyjaśnił, że większe niż w latach poprzednich wydatki na administrację publiczną są spowodowane koniecznością transformacji systemu informatycznego całej gminy.

Prezydent Majchrowski odniósł się do wypowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego, który składając dymisję rządu, wskazał, że samorządy z podatków PIT i CIT – mimo obniżki z 19 proc. na 9 proc. dla małych i średnich firm – otrzymywały za rządów PiS więcej z budżetu centralnego i jest to "zasługa naszych dobrych rządów". Według prezydenta wzrost dochodów jest faktem, ale premier nie podał, ile samorządy muszą wydać.

"Liczymy, że tzw. piątka Kaczyńskiego w przyszłym roku zabierze nam średnio ok. 250 mln zł" – powiedział Majchrowski. I w tym kontekście przywołał tekst piosenki: "Żołnierz dziewczynie nie skłamie. Chociaż nie wszystko jej powie". Wiceprezydent Kulig wskazał zaś, że dochody z PIT i CIT to środki przekazane przez podatników miasta Krakowa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane