69 rakiet Patriot na "Thor Liberty" pochodzi z Niemiec

PAP
22-12-2011, 21:55

Fińska policja poinformowała w czwartek o aresztowaniu kapitana brytyjskiego statku handlowego "Thor Liberty". Bez dokumentacji przewoził on w ładowniach 69 rakiet ziemia-powietrze typu Patriot i 150 ton materiałów wybuchowych.

Nielegalny ładunek wykryto w środę w trakcie kontroli celnej statku, który uratowały od zatonięcia w czasie bardzo silnego sztormu jednostki fińskiej Straży Przybrzeżnej.

"Thor Liberty" po wpłynięciu do fińskiego portu Kotka (120 km na wschód od Helsinek), skąd miał zabrać ładunek łańcuchów kotwicznych, został poddany kontroli celnej. Oczom zdumionych celników ukazało się w ładowniach 69 pocisków typu Patriot stosowanych w nowoczesnych systemach obrony przeciwrakietowej.

Policja fińska poinformowała w czwartek o aresztowaniu kapitana i pierwszego oficera statku. Obaj są Ukraińcami, podobnie jak pozostałych jedenastu członków załogi.

"Thor Liberty" przewoził także 150 ton materiału wybuchowego - nitroguanidyny.

Fińskiej policji udało się ustalić, że brytyjski statek z ukraińską załogą wypłynął z niemieckiego portu Emden i płynął do Chin i Korei Południowej. Wobec braku wymaganej dokumentacji "Thor Liberty" pozostaje pod aresztem w porcie Kotka.

Rzecznik niemieckiego Ministerstwa Obrony wyjaśnił w czwartek, że "rakiety Patriot pochodzą z rezerw Bundeswehry i zostały załadowane na statek płynący do Korei Południowej", zgodnie z umową między rządami obu krajów.

Władze fińskie oświadczyły wcześniej, że ładunek "Thor Liberty" był przeznaczony dla Chin.

Po wyjaśnieniu rzecznika niemieckiego MSZ przedstawiciel fińskiego Narodowego Biura Śledczego oświadczył, że nawet jeśli jest to legalny ładunek, to z fińskiego punktu widzenia złamano prawo, ponieważ nie został on zadeklarowany.

Amerykańskie pociski rakietowe Patriot są stosowane do zwalczania samolotów, taktycznych rakiet balistycznych i pocisków manewrujących. Pozostają na uzbrojeniu armii USA i wykorzystywano je szeroko podczas wojny w Zatoce Perskiej w 1991 r.

Są także na uzbrojeniu wielu innych krajów, m.in. Egiptu, Niemiec, Grecji, Izraela, Japonii, Arabii Saudyjskiej, Tajwanu i Korei Południowej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / 69 rakiet Patriot na "Thor Liberty" pochodzi z Niemiec