7 bubli podatkowych to grzechy główne

opublikowano: 17-05-2012, 00:00

Eksperci wytypowali 7 bubli podatkowych. Do plebiscytu może przystąpić każdy. Bubel roku zostanie wysłany ministrowi.

Plebiscyt na Bubel Podatkowy Roku ogłoszono wczoraj w Dniu Ochrony Praw Podatnika, poświęconego prawom i przywilejom podatników, obchodzonego już po raz piąty, a organizowanego przez Oficynę Prawa Polskiego przy współpracy z Krajową Radą Doradców Podatkowych.

Święto ma ukazywać wadliwe elementy polskiego systemu podatkowego, obszary pogorszenia sytuacji w stosunku do lat poprzednich oraz postulaty na przyszłość. W tym roku uczestniczący w projekcie specjaliści w dziedzinie podatków, w tym profesorowie prawa finansowego i sędziowie NSA, skupili się na identyfikacji i obnażeniu największych absurdów i bubli podatkowych.

Jak się okazało, wskazali kilkadziesiąt takich grzechów, co oznacza, że sytuacja jest gorsza, niż przewidywano — powiedziano dziennikarzom, informując o wskazanych przez ekspertów przepisach najbardziej szkodzących podatnikom. Do plebiscytu eksperci ostatecznie wytypowali siedem największych bubli.

O tym, jakie straty przynoszą podatnikom, obrazuje przykład przytoczony przez mec. Dorotę Szubielską, partnera w kancelarii Chadbourne & Parke LLP, Radzikowski, Szubielska i Wspólnicy.

Wskazała na brak ustawowego górnego limitu opłaty stosunkowej w postępowaniu egzekucyjnym. W jednej z prowadzonych przez nią spraw, która trwa już dość długo, koszty egzekucji nieefektywnej (bo jeszcze niezakończonej) przekroczyły już 34 mln zł.

— Prawo pozwala na pobór całego kosztu. To jest źródło wyzysku — podkreśliła i jak dodała, to nikogo nie zachęca do podejmowania czynności egzekucyjnych. W ocenie prof. dr. hab. Bogumiła Brzezińskiego, kierownika Katedry Prawa Finansów Publicznych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika i kierownika Zakładu Prawa Finansowego Uniwersytetu Jagiellońskiego, receptą na absurdy systemu podatkowego może być wyodrębnienie administracji podatkowej z Ministerstwa Finansów, poddanie jej kontroli społecznej i powołanie komisji kodyfikacyjnej.

Propozycje absurdalnych i nieżyciowych regulacji może zgłosić każdy podatnik na stronie www.dzienpodatnika.pl. Typowane będą trzy kategorie bubli: orzecznicze, interpretacyjne i legislacyjne. Zwycięzcy zostaną ogłoszeni w przyszłym roku i przekazani ministrowi finansów wraz z proponowanymi przez ekspertów rozwiązaniami.

7 największych grzechów systemu podatkowego

 

Propozycje absurdalnych regulacji może zgłosić każdy podatnik na stronie www. dzienpodatnika. pl. Typowane będą trzy kategorie bubli: orzecznicze, interpretacyjne i legislacyjne.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu