7 rzeczy, które warto wiedzieć o "government shutdown"

  • DI
opublikowano: 20-01-2018, 17:11
aktualizacja: 20-01-2018, 18:14

Amerykański senatorowie nie uchwalili budżetu, więc ogłoszono tzw. zamknięcie rządu. Co to oznacza?

- Zamknięcie rządu USA, niegdyś tylko widmo, jest obecnie nieuchronną możliwością - komentuje agencja Bloomberg.  

Fot. REUTERS/Yuri Gripas / FORUM

Amerykańcy politycy zdecydowali się na tę możliwość i w piątek o północy czasu miejscowego, czyli nad ranem w Polsce nastąpiło zawieszenie działalności rządu federalnego. Senat nie uchwalił prowizorium budżetowego, dzięki któremu możliwe byłoby finansowanie rządu w kolejnym miesiącu.  

Rząd nie ma kasy, więc musi zawiesić swoją działalność - tzw. government shutdown. Ostatnio procedura została uruchomiona w 2013 r. i wtedy zamknięcie trwało 16 dni.  

Politycy mają zasiąść ponownie do negocjacji jeszcze w sobotę, a my za agencją Bloomberga, wyjaśniamy na czym polega zawieszenie rządu w USA.  

1. Co się stanie, jeśli rząd zostanie zamknięty? 

Wiele, choć nie wszystkie, funkcje rządu federalnego zostają zamrożone i wielu, choć nie wszyscy, pracowników federalnych zostaje wysłanych na urlop. Agencje rządowe zabezpieczają się jednak i regularnie sprawdzają „plany zamknięcia”. Starają się określić, jakie prace muszą być kontynuowane.  

2. Jakie funkcje rządowe przestają obowiązywać? 

Zamknięte zostają np. parki narodowe, odwiedzane przez turystów pomniki i muzea. Jeśli zamkniecie trwa dłużej niż kilka dni, obejmuje także na przykład procedury rozpatrywania wniosków o paszporty i wizy oraz utrzymywanie rządowych stron internetowych. Opóźnione mogą być publikacje miesięcznych raportów itd.  

3. Jakie funkcje rządowe są kontynuowane? 

Przede wszystkim usługi związane z bezpieczeństwem narodowym (służby wojskowe), bezpieczeństwiem i porządkiem (kontrola ruchu lotniczego, egzekwowanie prawa) oraz opieka medyczna (szpitale weteranów). Sądy federalne są otwarte, ale ich praca podlega zakłóceniom. Działają usługi pocztowe, ponieważ mają własny strumień finansowania.  

4. Ilu pracowników federalnych zostaje w domu?  

W 2013 r. liczba pracowników szczebla kierowniczego, którzy zostali wysłani na urlop sięgnęła 850 tys. 

5. Czy pracownicy federalni otrzymują wynagrodzenie? 

Gdy następuje zamknięcie, pracownicy umieszczani są na liście osób przebywających na bezpłatnych urlopach. Nie ma wprawdzie gwarancji, że ostatecznie otrzymają wynagrodzenie, ale w praktyce zawsze byli później spłacani. W USA jest około 2,8 mln pracowników federalnych.  

6. Jak często to się dzieje? 

Od 1981 r. doszło do 12 przestojów. Trwały one od jednego dnia do 21 dni. Najdłuższy miał miejsce w czasie prezydentury Billa Clintona.  

7. Co wydarzyło się w 1981 r.? 

Do tego czasu „luki w finansowaniu” nie powodowały przerw w pracy, a agencje działałby jak zwykle, bo ich wydatki pokrywano wstecznie po osiągnięciu porozumienia. Benjamin Civiletti, prokurator generalny za prezydenta Jimmy'ego Cartera, położył temu kres. Zgodnie z opiniami prawnymi wydanymi w 1980 i 1981 r. ustalił, że prace rządowe muszą zostać zakończone, dopóki Kongres nie zapłaci.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane