750 mld EUR nie rozwiązuje problemu Europy

Przemysław Kwiecień
11-05-2010, 00:00

Poniedziałkowa reakcja rynków finansowych na plan ratunkowy dla strefy euro była bardzo optymistyczna. To dobry znak dla europejskich polityków. Jednocześnie ten miesiąc miodowy może być bardzo krótki.

Uwaga rynków po weekendowych ustaleniach liderów strefy euro zwrócona była przede wszystkim na kwoty, które wymienione zostały we wspólnym komunikacie. Wyłaniająca się z niego kwota 750 mld EUR musi robić wrażenie, zwłaszcza, że wcześniej europejska wspólnota miała problem z wyasygnowaniem 45 mld EUR dla Grecji. Nie brakowało analogii do amerykańskiego programu TARP sprzed roku, który miał sięgnąć kwoty 700 mld USD. Póki co rynkom jakby umknęło sformułowanie o planach ograniczania deficytu przez Hiszpanię i Portugalię, a to właśnie te działania mogą okazać się kluczowe dla powodzenia planu ratunkowego.

W miniony tygodniu rynki długu na południu Europy ogarnęła panika i krótkoterminowym celem musiało być jej powstrzymanie. Ten cel został osiągnięty, jednak warto zauważyć, iż nie po raz pierwszy. Wstępna deklaracja o pomocy dla Grecji 25 marca i uzgodnienie kwoty pomocy na 45 mld EUR 9 kwietnia również przyczyniały się do chwilowej poprawy nastrojów. W obydwu przypadkach trwało ono niestety jedynie dwa dni. Warto zwrócić uwagę, iż za drugim razem to chwilowe uspokojenie na rynku zostało "kupione" znacznie poważniejszym argumentem. Mimo to trwało równie krótko. Teraz wartość argumentu wzrosła w sposób wykładniczy, jednak założenie, że pakiet da trzy lata (kwota wystarczy spokojnie na finansowanie Grecji, Portugalii i Hiszpanii w tym okresie) spokoju i czas na poprawę sytuacji budżetowej jest bardzo mylne.

Brawurowa akcja europejskich polityków dała im czasową kontrolę nad sytuacją. Rynek jednak bynajmniej nie uznał problemu za rozwiązany. Hiszpania i Portugalia mają przedstawić nowe programy konsolidacji fiskalnej do 18 maja. Jeśli nie będą wiarygodne, rynek szybko zacznie spekulować o fiasku programu pomocowego i nieuchronnej restrukturyzacji długu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemysław Kwiecień

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / 750 mld EUR nie rozwiązuje problemu Europy