8 branż pod lupą analityków giełdowych

opublikowano: 11-07-2016, 16:19

Analitycy mBanku w przeglądzie miesięcznym ocenili perspektywy ośmiu branż.

Finanse Uważamy, że uwaga rynku w lipcu będzie nadal skupiona na rezultacie prac Kancelarii Prezydenta odnośnie kredytów denominowanych w CHF. Prace nad ustawą wywierać będą negatywny wpływ na sentyment polskiego sektora bankowego. Jednocześnie uważamy, że przecena spowodowana przez Brexit stwarza okazje inwestycyjne szczególnie w banki zagraniczne takie jak Erste Bank czy Komercni Banka.

Paliwa Wzrostowa tendencja na ropie powinna powrócić, co przy rosnącej podaży paliw (utylizacja mocy rafineryjnych w USA, eksport z Chin) będzie wywierać presję na marże rafineryjne. W tym kontekście utrzymujemy negatywne nastawienie do PKN, dla którego dobrą alternatywą są akcje PGNiG.

Energetyka Brexit spowodował korektę na cenach energii i węgla, ale wydaje się że ich notowania powoli wracają do trendu wzrostowego, co powinno wspierać kurs CEZ. W Polsce po dużym negatywnym zaskoczeniu na WZA PGE najciekawszą pozycją wydaje się Tauron, który daje dobrą ekspozycję zarówno na makro jak i zmiany regulacyjne.

Telekomunikacja, Media, IT W lipcu najciekawsze wydają się spółki mediowe, które korzystają na wzrostach na rynku reklamy w Polsce. Liczymy na dobre zachowanie się Wirtualnej Polski, Agory oraz 4funTV. Brexit może sprowokować powrót pozytywnego sentymentu do sektora telekomunikacyjnego, który cechuje się defensywnym charakterem. Wśród jego przedstawicieli preferujemy Orange Polska z niską wyceną i perspektywicznym projektem budowy sieci FTTx. W sektorze IT naszym faworytem jest Asseco Business Solutions.

Przemysł Po spadkach wywołanych przez referendum w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej wskaźniki P/E oraz EV/EBITDA indeksu MSCI Industrials dla Europy spadły poniżej swoich 3-letnich średnich. Według nas najlepsze perspektywy do wzrostu posiadają Elemental, Grajewo, Tarczyński, Vistal i Uniwheels. Unikalibyśmy akcji Forte oraz Kruszwicy.

Budownictwo Spadek indeksu WIG-Budownictwo o 13% YTD odzwierciedla obawy o następstwa Brexitu oraz opóźnienia w przetargach publicznych. Uważamy, że na rynku znajdują się spółki w mniejszym stopniu narażone na te ryzyka (Unibep, Herkules) oraz takie, gdzie powyższe ryzyka są przeceniane (Trakcja, Budimex, Elektrobudowa).

Deweloperzy Publikowane w najbliższych dniach wyniki sprzedaży mieszkań w 2Q mogą być pozytywnym impulsem do wzrostu kursu spółek z sektora. Deweloperzy komercyjni korzystają natomiast na umocnieniu kursu EUR/PLN.

Handel Poprawiająca się sytuacja konsumentów na rynku polskim pozytywnie wpływa na dynamikę miesięcznych danych sprzedażowych spółek z sektora odzieżowo-obuwniczego. Naszym zdaniem najatrakcyjniejsze perspektywy wzrostu posiada CCC. Unikalibyśmy walorów LPP.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu