8 spółek, które potwierdzą zwyżkę formy

opublikowano: 28-11-2013, 00:00

Analitycy wskazali spółki z perspektywami na dobry czwarty kwartał.

Lubelski Węgiel Bogdanka, Colian oraz mniejsze firmy przemysłowe to według analityków spółki giełdowe, dla których trzeci kwartał był przełomowy — na tyle, że ich kursy mogą dalej rosnąć, także dzięki oczekiwaniom na dalszą poprawę wyników.

Słodka niespodzianka

Dla inwestorów i analityków sporym zaskoczeniem był raport za trzeci kwartał Coliana, który zawierał już rezultaty przejętej wiosną Firmy Cukierniczej Solidarność.

— Myślę, że spółka sama była zaskoczona, że tak dobrze wszystko wyszło z przejęciem, bo sugerowała, że pożytki z zakupu będą zjedzone przez koszty i odpisy. Te koszty nie okazały się jednak aż tak wysokie. Czwarty kwartał powinien więc być okresem dobrym nie tylko ze względu na sezonowość, ale też efekty konsolidacji — komentuje Tomasz Sokołowski z DM BZ WBK.

Jego zdaniem, pewnym ryzykiem jest jednak to, że w przeszłości spółce zdarzało się księgować przychody w jednym kwartale, a w koszty w innym. Po części to właśnie może być powodem zaskoczenia ostatnim raportem kwartalnym.

— Spółka nie miała dobrej opinii. Nikt nie wierzył, że przejecie Solidarności pomoże — przypomina Łukasz Bugaj z DM BOŚ. Według Tomasza Sokołowskiego, nie należy natomiast przeceniać wysokich cen surowców wykorzystywanych do produkcji.

— Cena cukru utrzymuje się na wysokim poziomie, ale istotne jest, że nie rośnie, bo wysoką cenę firma już wkomponowała w cenę produktów — mówi Tomasz Sokołowski.

Zarobić na węglu

O ile dla Coliana wysokie ceny surowca to czynnik ryzyka, to dla Bogdanki szansa, a wyższe od oczekiwań ceny węgla wydobywanego pod Lublinem spowodowały, że górnicza firma miała niespodziewanie udany trzeci kwartał.

— Wszyscy myśleli, że nastąpi wyraźny spadek cen węgla energetycznego, a to nie nastąpiło — zaznacza Łukasz Bugaj.

— Była duża presja na ceny na Śląsku, a w związku z tym była obawa o ceny w Bogdance. One oczywiście spadły, ale mniej, niż się spodziewano — mówi Artur Iwański z DM BKO BP.

— Istotnie wyższa od spodziewanej cena węgla może mieć przełożenie na wycenę spółki, tym bardziej że Bogdanka wypłaca dywidendę — mówi Paweł Puchalski z DM BZ WBK. Analityk przypomina, że tylko część węgla z Bogdanki trafia do Enei, reszta jest sprzedawana na wolnym rynku. — Jest popyt, jest podaż i Bogdanka wygrywa — podkreśla Paweł Puchalski.

Powolne ożywienie

Wśród pozostałych firm trzeci kwartał za przełomowy analitycyuznali w Libecie, Orbisie, Stalprofilu, Stalprodukcie, Stomilu Sanok i Forte. Wszystkie one mają poprawiać wyniki w wyniku powolnego, ale jednak postępującego, ożywienia gospodarczego.

— W trzecim kwartale bardzo dobrze zachował się segment mniejszych spółek przemysłowych i myślę, że trend ten będzie kontynuowany. Wykorzystanie mocy produkcyjnych będzie coraz większe, choć sam czwarty kwartał nie jest dla tych spółek najlepszym okresem, bo przez pół grudnia właściwie się nie pracuje — tłumaczy Zbigniew Porczyk z DM BZ WBK.

— W spółkach przemysłowych jakieś ożywienie widać, ale nie określiłbym go mianem przełomu. Może nastąpi w czwartym kwartale, ale też nie jestem przekonany. Raczej nie mamy do czynienia z wyjściem z recesji w typie litery V. Poprawa będzie więc stopniowa — zastrzega Michał Marczak z DI BRE Banku.

Maciej Bobrowski z DM BDM zwraca uwagę, że Stalprodukt poradził sobie sprawnie z przejęciem Zakładów Górniczo- Hutniczych Bolesław, co pozytywnie wpłynęło na wyniki segmentu cynkowego. Natomiast Orbisowi może dodatkowo pomóc szczyt klimatyczny, który w listopadzie odbywał się w Warszawie. — EBITDA powyżej 200 mln zł jest dla Orbisu osiągalna w 2012 r. — mówi Maciej Bobrowski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / 8 spółek, które potwierdzą zwyżkę formy