8 tys. spółek na parkiecie?

Katarzyna Sadowska
opublikowano: 29-09-2009, 23:48

GPW i doradcy przeczesują rynek. Tysiące firm zarejestrowanych w Polsce przynosi stabilne zyski i może być atrakcyjnym celem inwestycyjnym.

Kryzys, nie kryzys – polskie firmy zarabiają. Z dostępnych danych wynika, że zyski wykazuje około 40 tys. podmiotów zarejestrowanych w Polsce i prezentujących dane finansowe w Krajowym Rejestrze Sądowym.

- Co ważne, około 10 tys. firm od kilku lat raportuje stabilne zyski przekraczające 0,5 mln zł – precyzuje Jarosław Nowrotek, prezes Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej.

Z kolei około 8 tys. firm zatrudnia ponad 50 osób i notuje przychody przekraczające 20 mln zł.

- To spółki, które spokojnie mogłyby już teraz stanąć w szranki z niektórymi obecnie notowanymi na NewConnect, a nawet na głównym parkiecie GPW – uważa Jarosław Nowrotek.

Szef COIG żałuje, że właściciele przedsiębiorstw o ugruntowanej pozycji niechętnie biorą pod uwagę upublicznienie.

- Na sprzedaż zbudowanej przez siebie firmy z możliwością zachowania kontroli decyduje się skarb państwa albo fundusze. Tymczasem ten kierunek powinien być szeroko wykorzystywany przez właścicieli dobrze prosperujących spółek – zachęca Jarosław Nowrotek.

Problem jednak w niechęci przedsiębiorców do odsłaniania kart przed konkurencją, braku zachęt podatkowych i konieczności... przyznania się do posiadania znaczącego majątku. Władze warszawskiej giełdy nie zarażają się jednak i przeczesują rynek w poszukiwaniu potencjalnych klientów.

- Zachęcamy spółki do debiutów. Na giełdzie działają dwie komórki, które zajmują się selekcjonowaniem i docieraniem do spółek pod kątem IPO. Jedna z nich działa na rzecz głównego parkietu, druga na rzecz NewConnect – mówi Ludwik Sobolewski, prezes GPW.

Przypomina, że na podstawowym rynku giełdy działa „sito” w postaci limitu wartości rynkowej 10 mln EUR. Alternatywny rynek jest jednak bardziej liberalny.

- Grono potencjalnych kandydatów na NewConnect oszacowaliśmy na własne potrzeby na 1-1,5 tys. spółek – mówi Ludwik Sobolewski.

To dużo, biorąc pod uwagę fakt, że na głównym parkiecie notowanych jest teraz 374, a na alternatywnym – 99 podmiotów.

- Do końca roku spodziewam się kilku debiutów na głównym parkiecie i kilku-kilkunastu na NewConnect, a przyszły rok rysuje się już znacznie lepiej – ocenia prezes GPW.

Więcej, w tym komentarze przedstawicieli instytucji finansowych, w dzisiejszym „Pulsie Biznesu”

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Sadowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu