85 spółek na Trumpa

Typy spółek, które według analityków na polityce nowego prezydenta USA zyskają najwięcej, zebrał portal portalu MarketWatch.


Od dnia wyborów za oceanem indeks giełdy nowojorskiej S&P500 zyskał 6,6 proc., ciągnięty w górę nadziejami, że stymulacja fiskalna pobudzi wzrost w USA. Nie wszyscy emitenci zyskają jednak na tym w równy sposób. Dlatego portal MarketWatch przewertował raporty analityków  wskazuje w poszukiwaniu spółek, na które polityka Donalda Trumpa wpłynie najbardziej korzystnie. Efektem jest lista 85 spółek, które powinny dać inwestorom zarobić w najbliższych miesiącach. Oto segmenty rynku, które według specjalistów zyskają na polityce Trumpa najwięcej.

1.    Spółki lokujące większość sprzedaży w USA
W kampanii Donald Trump zapowiadał prowadzenie protekcjonistycznej polityki. Niezależnie od tego, w jakim stopniu uda mu się wywiązać z tych zapowiedzi, spółki pozyskujące większość przychodów w USA powinny na tym zyskiwać, uważa bank Goldman Sachs.

2.    Spółki o niskich kosztach pracy
Przy bezrobociu sięgającym zaledwie 4,7 proc., pracodawcy muszą oferować zatrudnionym coraz lepsze warunki. Płace w USA rosną najmocniej od 2009 r. W takich warunkach lepiej powinny zachowywać się spółki, w których płace stanowią stosunkowo najniższy udział w kosztach, również wnioskują specjaliści Goldman Sachs.

3.    Spółki, które płacą wysokie podatki
Po tym jak w 1986 r. potdaki obniżył Ronald Reagan, duże spółki płacące relatywnie najwyższe podatki według najwyższej stawki jeszcze przez trzy lata zachowywały się lepiej na tle rynku, oblicza Lori Calvasina, specjalistka banku Credit Suisse.

4.    Spółki, które chcą sprowadzić do USA zyski wypracowane za granicą
Donald Trump jest zwolennikiem jednodniowego okienka niskiego opodatkowania dla zysków sprowadzanych przez amerykańskie spółki do kraju. To mogłoby zachęcić korporacje do sprowadzenia aż 2,6 mld USD, a wśród zwycięzców znalazłyby się największe amerykańskie korporacje.

5.    Branża zbrojeniowa
Wśród najważniejszych planów Donalda Trumpa jest rozbudowa sił zbrojnych. Na tym najwięcej skorzystałyby Lockheed Martin oraz Boeing.

6.    Spółki związane z projektami infrastrukturalnymi
Plany wielkich inwestycji infrastrukturalnych powinny wesprzeć producentów materiałów budowlanych. Pewnymi czynnikami ryzyka dla branży są jednak długi czas realizowanych projektów, możliwy niedobór rąk do pracy w przypadku ograniczeń w imigracji oraz fakt, że spółki mocno zyskały już na wartości.

„Tak jak widzieliśmy w czasie kampanii, Trump dostaje, czego chciał. Dlatego każde cofnięcie indeksów, a zwłaszcza notowań spółek z wymienionych segmentów, ze względu na ewentualne potknięcie Trumpa, będzie okazją do zakupów” – ocenia MarketWatch.

Donald Trump
Gage Skidmore, (CC BY-SA 2.0), via flickr
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, MarketWatch

Polecane