9 mln EUR czeka na mazowieckie ekoprojekty

opublikowano: 10-10-2014, 00:00

W ostatnim regionalnym konkursie z unijnym wsparciem dotacje dostaną inwestycje wodno-ściekowe.

Od 6 października można składać wnioski o dofinansowanie projektów poprawiających stan środowiska naturalnego na Mazowszu. Zarząd województwa przeznaczył na ten cel 9 mln EUR z działania 4.1 Regionalnego Programu Operacyjnego. To ostatni konkurs na Mazowszu w tej unijnej perspektywie. Wnioski przyjmuje Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych (MJWPU). Projekty mogą składać m.in. samorządy, ich związki i stowarzyszenia oraz jednostki wykonujące usługi publiczne na ich zlecenie.

— Gospodarka wodno-ściekowa jest jednym z priorytetowych obszarów unijnego wsparcia i dlatego już po raz trzeci ogłaszamy konkurs na dofinansowanie projektów związanych z ekologią i środowiskiem. Do tej pory mazowieckie samorządy otrzymały na realizację swoich inwestycji ponad 420 mln zł. Bez tych funduszy nie bylibyśmy eko — podkreśla Mariusz Frankowski, dyrektor MJWPU.

Dofinansowanie dla jednego projektu może wynieść maksymalnie 2,5 mln EUR. Te pieniądze można będzie przeznaczyć na inwestycje dotyczące m.in. budowy, rozbudowy, a także modernizacji specjalistycznych instalacji do prowadzenia procesów odzysku lub unieszkodliwiania osadów pościelowych. Fundusze pójdą też na budowę lub remont elementów systemówzaopatrzenia w wodę, np. sieci wodociągowe, ujęcia wody i zbiorniki umożliwiające pozyskanie wody pitnej. Na dofinansowanie mogą liczyć przedsięwzięcia obejmujące nowe lub rozbudowane systemy i urządzenia do oczyszczania, gromadzenia i odprowadzania ścieków komunalnych i przemysłowych — takie jak sieci kanalizacyjne, oczyszczalnie ścieków i przepompownie. Konkurs będzie prowadzony w sposób ciągły — do wyczerpania limitu, który został określony na poziomie 200 proc. budżetu przeznaczonego na konkurs (czyli 18 mln EUR).

Więcej informacji: http://rpo.mazowia.eu/

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwester Sacharczuk

Polecane