90 mln zł dochodu z akcji Mittal Steel

Katarzyna Kapczyńska
opublikowano: 09-11-2006, 00:00

W przyszłym roku ARP zarobi na akcjach Mittal Steel Poland. Wykupi też obligacje, które emitowała na hutniczą restrukturyzację.

Agencja Rozwoju Przemysłu (ARP) ma szansę czerpać profity z restrukturyzacji Polskich Hut Stali (PHS — obecnie Mittal Steel Poland). Kilka lat temu pomogła w ich oddłużeniu, ułatwiając zdobycie inwestora. ARP wykupiła część zobowiązań hut. Pieniądze pochodziły z emisji obligacji. Wierzytelności agencja wymieniła na akcje PHS. Przy prywatyzacji w 2004 r. scedowała wykonywanie głosów na Mittal Steel. Nie zdecydowała się wówczas na sprzedaż, bo ewentualne zyski z transakcji zjadłyby podatki. Obecnie ARP ma sprzedać akcje. Według danych z Mittal Steel Poland do ARP należy 6,86 proc. akcji koncernu.

— Sprzedaż akcji jest przewidziana na przyszły rok. Wpływy sięgną 350 mln zł — informuje Roma Sarzyńska, rzecznik ARP.

W momencie sprzedaży akcji w agencji powstanie też dochód sięgający 90 mln zł. Kwotę tę stanowić ma różnica między ceną nabycia konwertowanych wierzytelności a wpływami za akcje.

Na co ARP wyda pieniądze — tego nie wiadomo. Pojawiają się jednak głosy, że dochód będzie tylko księgowy i żadne dodatkowe pieniądze na inwestycje czy restrukturyzację firm z portfela ARP wcale nie wpłyną.

Trzeba przecież wykupić hutnicze obligacje. Na koniec lipca 2007 r. zaplanowano wykup papierów za 203,7 mln zł, na 10 grudnia — za 83,9 mln zł, a na 20 grudnia — za 69,77 mln zł. Ostatnia transza ma zostać wykupiona 14 stycznia 2008 r. Jej wartość sięgnie 44,16 mln zł. W sumie kwota wykupu wyniesie 401,6 mln zł. Pierwotna emisja natomiast wynosiła 508,78 mln zł, jednak obligacje o wartości nominalnej 107,14 mln zł zostały wykupione i umorzone już w 2005 r., czyli przed terminem zapadalności. Jednym z pomysłodawców restrukturyzacji hut dzięki obligacjom był Edward Nowak. Właśnie zrezygnował z funkcji wiceprezesa ARP.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kapczyńska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / 90 mln zł dochodu z akcji Mittal Steel