9,2 mld zł trafiło na wieś

opublikowano: 03-12-2017, 22:00

ARiMR wypłaciła na razie 62 proc. z 14,8 mld zł przeznaczonych na dopłaty. Rolnicy liczą, że resztę dostaną przed zasiewami.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) uporała się z zaliczkami na poczet dopłat bezpośrednich. Wnioski o nie złożyło ok. 1,342 mln rolników. Maksymalna tzw. koperta finansowa na realizację płatności wynosi około 14,8 mld zł. W ramach zaliczek miało być wypłacone do 70 proc. należnej kwoty. Do końca listopada do 1,314 mln rolników, czyli 97,9 proc. wszystkich wnioskujących, trafiło 9,19 mld zł, czyli 62 proc. całej puli. Około 28,5 tys. gospodarstw zaliczki nie zostały naliczone — albo z powodu niezakończenia kontroli, albo nieprawidłowości.Na wypłatę pozostałych 5,6 mld zł agencja ma czas do końca czerwca. — Chcemy zrobić to wcześniej — deklaruje Krzysztof Jurgiel, minister rolnictwa. Rolnicy przywykli, że otrzymują płatności przed terminem wiosennych zasiewów. Terminowe wypłaty zaliczek były pod znakiem zapytania m.in. z powodu problemów ARiMR z systemem informatycznym. Niespełna rok temu agencja powierzyła opiekę nad nim nowemu wykonawcy — DXC Technology. Krzysztof Jurgiel, pytanie, jak układa się współpraca z nowym partnerem i czy wszystkie moduły systemu potrzebne do płatności końcowych są już wdrożone, skwitował:„umowa z firmą jest podpisana i realizowana”. Wiadomo jednak, że nie wszystko idzie gładko — „PB” informował, że ARiMR rozpoczęła naliczanie wykonawcy kar umownych. Agencja nie informuje jednak o szczegółach. Na piątkowej konferencji przedstawiciele resortu rolnictwa i ARiMR nie chcieli też odnieść się do innego problemu, który może wpłynąć na zakończenie płatności: sporu zbiorowego, w który z agencją weszło osiem związków zawodowych. 30 listopada odbyły się rokowania, podczas których związkowcy zaproponowali rozłożenie na trzy lata postulowanej kwoty podwyżek — 245 mln zł.

WIELE WYZWAŃ:
WIELE WYZWAŃ:
Maria Fajger, która od sierpnia kieruje ARiMR, nie może narzekać na nudę. Do końca czerwca agencja musi zakończyć realizację płatności końcowych, a w tym czasie poradzić sobie z oczekiwaniami pracowników, którzy są z nią w sporze zbiorowym. [FOT. ]
BARTOSZ FRYDRYCH/NOWINY/EAST NEWS
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Suteniec

Polecane