A.Bentkowski: H-P wyprowadził Polskę w pole

Michał Kobosko
21-02-2002, 08:51

Do końca tygodnia Aleksander Bentkowski, prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, oczekuje odpowiedzi na zgłoszoną przez niego firmie Hewlett-Packard propozycję renegocjacji kontraktu na system informatyczny IACS.

Przypomnijmy, że Zintegrowany System Zarządzania i Kontroli (IACS) ma służyć monitorowaniu danych dotyczących upraw, hodowli i produkcji żywności w Polsce. Dzięki niemu szacowana będzie wysokość pomocy Unii Europejskiej dla rolnictwa.

- Jeśli nasza propozycja, dotycząca m.in. obniżenia ceny i rezygnacji H-P z wykonywania nieinformatycznej części kontraktu, nie zostanie zaakceptowana, zerwiemy umowę - mówił prezes w czasie wywiadu dla radiowej "Trójki".

Jego zdaniem, H-P wyprowadził Polskę w pole w trakcie negocjacji kontraktu.

- Pierwszy przykład z rzędu: ustelanie, że w komitecie odbierającym system znajdzie się 5 przedstawicieli Agencji, których nie mam prawa wymienić. Tymczasem H-P może dowolnie zmieniać swoich dwóch reprezenantów. Mogę tu tylko mówić o lekkomyślności i nieodpowedzialności moich poprzedników. Nie chciałbym się dalej posuwać - mówił Aleksander Bentkowski.

Jego zdaniem, już sama procedura przetargu budzi ogromne wątpliwości.

- Odrzucono tańsze oferty Compaqa i ComputerLandu. Ten ostatni proponował 25 mln EUR - wobec 67 mln EUR ustalonych z H-P - a jego ofertę odrzucono pod byle pretekstem. Chodziło o to, że CL zaproponował wykonanie jednego z elementów systemu do 31 lipca, a nie jak chciała Agencja do 30 czerwca. Żeby było śmieszniej, teraz zarówno CL jak i Compaq są podwykonywacami systemu H-P - mówił prezes.

Zwrócił uwagę, że amerykański koncern wynajął 11 podwykonawców (kontrakt mówił o 6 podwykonawcach), a sam "nie robi nic przy projekcie".

- Co to za poważna firma, która nie jest w stanie sama wykonać takiego projektu, a to co już zrobiła w części informatycznej jest żenująco niskiej jakości - grzmiał Bentkowski.

Jego zdaniem, ewentualne przeprowadzenie nowego przetargu zajmie kwartał, ale Agencja ma już oferty od firm europejskich, które w 3-4 miesiące są w stanie wykonać "lepszy system niż ten firmowany przez H-P".

MK

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Kobosko

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / A.Bentkowski: H-P wyprowadził Polskę w pole