A-P Żory próbują wejść z produkcją na Ukrainę

Dominika Malik
opublikowano: 05-03-2001, 00:00

A-P Żory próbują wejść z produkcją na Ukrainę

Firma zamierza w tym roku osiągnąć przychody z produkcji wysokości 20 mln zł

Spółka A-P Żory zamierza osiągnąć w 2001 r. przychody z produkcji na poziomie co najmniej 20 mln zł. Wynik ten chce uzyskać głównie dzięki zwiększeniu produkcji stolarki aluminiowej o 10 proc. oraz rozpoczęciu eksportu na Ukrainę.

Spółka A-P Żory, zajmująca się produkcją okien i drzwi z PVC oraz stolarki aluminiowej, chce w 2001 r. osiągnąć przychód ze sprzedaży na poziomie 20 mln zł.

— Żeby utrzymać wynik z 2000 r., musimy wprowadzić zmiany w działalności firmy, ponieważ spodziewamy się w 2001 r. trudności w sprzedaży, wywołanych sytuacją gospodarczą — tłumaczy Stefania Markowicz, wiceprezes A-P Żory.

Więcej aluminium

Zarząd spółki obawia się przede wszystkim spadku popytu na okna z PVC, których głównymi odbiorcami są klienci indywidualni.

Firma zamierza więc zwiększyć w 2001 r. o 10 proc. produkcję stolarki z aluminium, wytwarzając ścianki działowe, fasady, przeszklenia, witryny sklepowe oraz inne konstrukcje aluminiowe.

— Rynek produkcji tych elementów nie jest jeszcze przesycony. Dzięki aluminiowemu asortymentowi możemy liczyć na kontrahentów, inwestujących w budowę banków i biurowców — mówi Mirosław Jarczyk, dyrektor ds. marketingu A-P Żory.

Do tej pory stolarka aluminiowa stanowiła około 15 proc. całej produkcji firmy. Teraz ma wynieść 25 proc. Przychody z produkcji powinny, wzrosnąć z 3,2 mln zł w 2000 r. do około 5 mln zł.

Ukraina w maju

W 2001 r. spółka planuje rozpoczęcie eksportu na Ukrainę. Sprzedaż, poprzez biuro handlowe we Lwowie, ma ruszyć już w maju. Jeśli zapotrzebowanie rynku ukraińskiego na produkty A-P Żory będzie duże, spółka nie wyklucza budowy zakładu produkcyjnego. Może to nastąpić w 2002 r.

Obecnie firma eksportuje produkty jedynie do Austrii, gdzie posiada biuro handlowe. Eksport do tego kraju stanowi około 5 proc. sprzedaży.

Przedsiębiorstwo A-P Żory powstało w 1990 r. i zatrudnia około 130 pracowników. Jej udziałowcami są austriacka firma E-S GmbH Wiedeń, która posiada 60 proc. udziałów oraz Korporacja Budowlana Fadom, która ma 25 proc. udziałów. Pozostałe 15 proc. należy do osób fizycznych.

Firma pozyskuje klientów poprzez sieć 14 biur handlowych, rozmieszczonych w południowej części kraju. W kwietniu 2001 r. w Jastrzębiu Zdroju ma zostać otwarte 15 biuro spółki. Koszt jego uruchomienia ma wynieść 10--12 tys. zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dominika Malik

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu