…a skarb i Eureko spierają się o cenę

GN
opublikowano: 11-03-2010, 00:00

Iskrzy przy ustalaniu ceny emisyjnej. Holendrzy ją windują, resort niekoniecznie.

Iskrzy przy ustalaniu ceny emisyjnej. Holendrzy ją windują, resort niekoniecznie.

Ile warte jest PZU — nad tym od kilku tygodni debatują skarb państwa, Eureko i doradcy. Według naszych informacji dyskusja jest momentami gorąca. Eureko śrubuje cenę, bo im wyższa, tym zarobi więcej. Ale to nie do końca jest w interesie skarbu państwa.

— Resort skarbu nie chce, by powtórzyła się taka sytuacja, jak w przypadku Telekomunikacji Polskiej. Skarb sprzedał akcje po 38 zł, a potem nigdy cena na giełdzie już nie była wyższa. Nie można zapomnieć, że po debiucie skarb wciąż będzie miał ponad 50 proc. akcji, które kiedyś będzie chciał sprzedać. Im kiedyś akcje będą droższe, tym więcej zarobi. Dla Eureko wysokość kursu w przyszłości ma dużo mniejsze znaczenie — mówi nasze źródło zbliżone do procesu negocjacji.

Na potrzeby ugody giganta wyceniono na 25 mld zł. Prezes sugerował, że oczekuje wyceny ponad 30 mld zł, ale Marcin Materna, szef działu analiz DM Millennium, na łamach "Pulsu Biznesu" wycenił spółkę na nawet 40 mld zł. Zgodnie z ugodą Eureko może wstrzymać ofertę, jeśli wycena spadnie poniżej tej z ugody. Na ile obecnie wyceni PZU resort skarbu?

— Nie chcę spekulować o wycenie PZU. Ale nie sądzę, by było ryzyko, że będzie niższa niż minimum zapisane w ugodzie. Od tamtego czasu w spółce nie wydarzyło się nic, co mogłoby zachwiać wycenę, wręcz przeciwnie — mówi Aleksander Grad, minister skarbu.

Pozytywnie na wycenę na pewno wpłynie znaczące odchudzenie giganta. Według naszych informacji sukcesem zakończyły się wczorajsze negocjacje zarządu i związkowców w sprawie zwolnień grupowych. Osiągnięto kompromis w sprawie warunków odpraw. Przypomnijmy, że według założeń pracę ma stracić 2,3 tys. z 15 tys. pracowników, a kolejne 2,9 tys. ma dostać umowę z nowymi warunkami.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: GN

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu