AA: kłopoty z firmami OCH

Katarzyna Kozińska
opublikowano: 30-10-2000, 00:00

AA: kłopoty z firmami OCH

Arthur Andersen, syndyk masy upadłościowej szwajcarskiej spółki Ost Com Holding, nie zdążył uratować należącej do grupy słupskiej Pomorzanki. Kilkanaście dni temu firma ogłosiła upadłość. AA nie może także sprzedać fabryki Union Chocolate, najlepszej z całego pakietu krajowych spółek OCH.

Arthur Andersen nie zdołał sprzedać zadłużonej na 19 mln zł słupskiej Pomorzanki. Kilkanaście dni temu, mimo zapowiedzi restrukturyzacji, fabryka ogłosiła bankructwo dawno przewidywane przez inne przedsiębiorstwa z tej branży. Niewykluczone, że oddłużony w ten sposób majątek zechce kupić jakiś inwestor. Kilka miesięcy temu takie zainteresowanie deklarował poznański Stollwerck.

Zdaniem Krzysztofa Wiatera z kancelarii prawnej Domański, Zakrzewski, Palinka, pracującej dla Arthura Andersena, jedną z najbardziej interesujących dla potencjalnych inwestorów firm upadłego szwajcarskiego Ost Com Holding może być Union Chocolate z Żychlina.

Wątpliwa szansa

Spółka ta jest rentowna i nie ma problemów z płynnością finansową, jej sprzedaż jest jednak niemożliwa. O prawa właścicielskie upominają się bowiem także niemieccy akcjonariusze Avence Immobillien, spółki zależnej od OCH w 75 proc. (większościowego udziałowca firmy Union Chocolate).

Zdaniem Krzysztofa Wiatera nikt bardzo nie zabiegał o prawo do pozostałych zakładów.

— Tymczasem sprzedaż Union Chocolate dawałaby szansę odzyskania przynajmniej części pieniędzy zainwestowanych w holding. Termin rozstrzygnięcia tej kwestii był już tyle razy przekładany, że nie potrafię wskazać, kiedy można się tego spodziewać — tłumaczy Krzysztof Wiater.

Najpierw zagranica

Drobni inwestorzy za granicą włożyli w OCH ponad 100 mln DEM (200 mln zł) dlatego najpierw zajmowano się firmami OCH w Niemczech i Szwajcarii. W Polsce bezpośrednio do holdingu należały dwa zakłady cukiernicze: Pomorzanka i Rarytas oraz sieć handlowa Zatoka Gdańsk. Mniejszościowy pakiet ostatniej spółki należy do Avance Immobillien — podobnie jak udziały dwóch innych sieci Zatoka: w Ostródzie i Braniewie.

Akcje OCH w Zatoce Gdańsk chcą odkupić pracownicy. Twierdzą, że od wielu miesięcy czekają na odpowiedź syndyka. Prawnicy Arthura Andersena zapewniają, że nie dostali formalnego zgłoszenia w tej sprawie. Najlepiej powiodło się spółce Rarytas, producentowi ciastek, którą latem kupił Rolmłyn, jeden z głównych wierzycieli zakładu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kozińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / AA: kłopoty z firmami OCH