AAA Auto pobiło rekord

opublikowano: 10-01-2022, 20:00

Choć firma Aures Holdings sprzedała w zeszłym roku prawie o jedną czwartą aut więcej niż rok wcześniej, to nadal nie osiągnęła celu wyznaczonego na… 2020 r.

Należąca do polskiego funduszu Abris Capital Partners firma Aures Holdings z Czech jest jednym z największych sprzedawców używanych samochodów w Europie Środkowej. W Polsce znana jest z sieci salonów AAA Auto, ale w innych krajach regionu funkcjonuje też pod markami Mototechna i Auto Diskont oraz Driverama. W zeszłym roku Aures Holdings sprzedał 86,57 tys. samochodów.

— Cieszymy się, że mimo komplikacji związanych z pandemią osiągnęliśmy najlepszy wynik sprzedaży w naszej 30-letniej historii — mówi Karolína Topolová, dyrektor generalna firmy.

Rekordowy miesiąc:
Rekordowy miesiąc:
Pod względem sprzedaży październik 2020 r. był najlepszym miesiącem w dotychczasowej historii Aures Holdings. Firma kierowana przez Karolínę Topolovą znalazła nabywców na ponad 8,84 tys. używanych aut.
Marek Wiśniewski

Ubiegłoroczny wynik jest aż o 23,7 proc. lepszy od uzyskanego przez Aures Holdings rok wcześniej i o 0,7 proc. wyższy od dotychczasowego rekordu z 2019 r. Koronawirus nadal jednak odbija się na rezultatach firmy. Pod koniec 2019 r. jej szefostwo prognozowało, że sprzedaż w kolejnym roku przekroczy 90 tys. sztuk. Wybuch pandemii wiosną 2020 r. brutalnie zweryfikował te plany — wolumen sprzedaży spadł prawie o jedną piątą i rok skończył się wynikiem zaledwie około 70 tys. używanych aut (jeszcze na dwa miesiące przed końcem tego roku firma oczekiwała wyniku na poziomie 73 tys.).

W Polsce sprzedaż firmy sięgnęła 20,42 tys. aut, co oznacza wzrost r/r o ponad połowę (w 2020 r. było to około 13,5 tys.).

Największym rynkiem dla firmy pozostają rodzime Czechy, gdzie zeszłoroczna sprzedaż wyniosła prawie 49,3 tys. aut, a numerem trzy jest Słowacja ze sprzedażą przekraczającą w 2020 r. 16,8 tys.

W Polsce w salonach AAA Auto najchętniej kupowano w zeszłym roku opla astrę, numerem dwa był ford focus, zaś trzy — škoda octavia. To był najpopularniejszy model w całej grupie Aures Holdings. Okazał się także zeszłorocznym liderem w Czechach i na Słowacji. Na tych dwóch rynkach numerem dwa była škoda fabia, a numerem trzy volkswagen passat. Zaraz za nim uplasowała się škoda superb.

Na polskim rynku dwie trzecie kupowanych w AAA Auto aut miało silnik benzynowy. W Czechach odsetek wyniósł 51 proc., zaś na Słowacji przeważały auta z silnikiem Diesla — 52 proc.

Czesi i Słowacy chętniej niż Polacy kupują używane samochody z automatyczną skrzynią biegów — to ponad jedna czwarta wszystkich sprzedanych w 2020 r. przez Aures Holdings aut. W Polsce ten odsetek wyniósł 17 proc.

— Zauważyliśmy również rosnące zainteresowanie pojazdami napędzanymi paliwami alternatywnymi, zwłaszcza elektrycznymi — mówi Karolína Topolová, nie podaje jednak konkretnych liczb.

Od powstania firmy w 1992 r. z jej usług skorzystało ponad 2,6 mln klientów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane