Abe: podatek od sprzedaży wysokości 10 proc. jest wystarczający

opublikowano: 03-07-2019, 11:28

Shinzo Abe, premier Japonii deklaruje, że nie chce nadmiernie obciążać detalistów podatkiem od sprzedaży. W jego opinii, proponowana 10-proc. stawka jest wystarczająca w ciągu najbliższych 10 lat.

Nie uważam by konieczne było podniesienie krajowego podatku od sprzedaży powyżej proponowanej stawki. Wyższa kontrybucja mogłaby negatywnie przełożyć się na cały handel detaliczny, a tym samym na gospodarkę – stwierdził szef japońskiego rządu.

Zobacz więcej

Shinzo Abe, premier Japonii

Bloomberg

Kwestia podwyżki podatku od sprzedaży, proponowana od października z 8 do 10 proc. jest jednym z ważnych elementów wyborów do izby wyższej parlamentu, które mają odbyć się w tym miesiącu. Stawka jest uważana za kluczową dla poprawy narastającego zadłużenia kraju. Zdaniem Abe, zapowiedziana podwyżka o 2 proc. powinna być ostatnią i jest możliwa do zaimplementowania ze względu na silną konsumpcję.

Podatek budzi spore kontrowersje. Po uwagę brane są różne rozwiązania mające na celu złagodzenie wpływu podwyżki podatków po poprzednich podwyżkach, które spowodowały kurczenie się gospodarki.

Dochody podatkowe Japonii w roku finansowym zakończonym 31 marca 2019 r. wzrosły – według danych ministerstwa finansów - do rekordowego poziomu  60,4 bln jenów. Większość wzrostu pochodziła jednak z indywidualnego podatku dochodowego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy