Absurdalna i dymisja, i jej następstwa

Piotr Kuczyński
opublikowano: 27-06-2006, 00:00

Rozpacz po dymisji wicepremier i minister finansów Zyty Gilowskiej sięga szczytu. Szczytu absurdu. Twierdzenie, że pani profesor była jedynym obrońcą finansów państwa przed rozszalałymi populistami, a jej odejście doprowadzi do katastrofy, jest nie tylko błędne z założenia — jest także szkodliwe. Promując taką opinię, szkodzi się Polsce, bo zagraniczne media będą ją powielały, a to będzie pogarszało i tak już zły obraz naszego kraju. Taka opinia jest również policzkiem wymierzonym premierowi i nowemu ministrowi, bo wynika z niej, że są oni jak dzieci we mgle i bez pani wicepremier nic dobrego nie wymyślą. Pani Zyta Gilowska doskonale wypadała (i wypada) w mediach, ale jej poglądy ekonomiczne były niezwykle elastyczne, a propozycje bardzo często kontrowersyjne. Gwiazda medialna nie musi lśnić na firmamencie rządowym.

Odejście pani profesor z powodu lustracji budzi sprzeciw, ale w mojej kryształowej kuli widzę, że krzywda jej się nie stanie. Wystąpi teraz z prośbą o przeprowadzenie autolustracji. Sąd lustracyjny zgodzi się na to, bo nie widać powodu, dla którego nie miałby się zgodzić, a poza tym zainteresowanie, z którym spotyka się ta sprawa, uniemożliwi mu wydanie innej decyzji. Proces nie będzie trwał latami — skończy się za kilka tygodni lub miesięcy. Zyta Gilowska zostanie oczyszczona z podejrzeń i uznana za męczennicę lustracji.

A w grudniu prezydent Lech Kaczyński zaproponuje jej prezesurę Narodowego Banku Polskiego po kończącym kadencję Leszku Balcerowiczu. Propozycja zostanie przyjęta, Sejm wniosek głowy państwa przegłosuje, poparcie sondażowe dla prezydenta wzrośnie, a pani profesor Gilowska będzie mogła nadal celnymi sformułowaniami zachwycać media.

PIOTR KUCZYŃSKI

główny analityk Xelion. Doradcy Finansowi

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Piotr Kuczyński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy