Aby wyjazd nie stał się koszmarem

Jan Kaliński
opublikowano: 28-03-2007, 00:00

Planując urlop lub wyjazd służbowy, nie wolno zapominać o ubezpieczeniu podróżnym. Oszczędzanie na polisie może bowiem słono kosztować.

Urlop to czas przyjemności i wypoczynku. W podróży służbowej warto skoncentrować się na zadaniach powierzonych przez firmę. Jednak za drzwiami hotelowego pokoju czekają niespodzianki. Nie zawsze przyjemne.

— Ubezpieczenia podróżne gwarantują organizację pomocy w razie zdarzeń objętych polisą, a także znacznie ograniczają ogromne nieraz wydatki związane z kosztami leczenia za granicą, transportem chorego czy innymi usługami — tłumaczy Karolina Borecka, specjalista ds. ubezpieczeń podróżnych w Generali.

Oszczędzanie na ubezpieczeniu może kosztować drożej niż sam wyjazd. Duże wydatki czekają nie tylko tych, którzy ciężko zachorują podczas podróży.

— Liczby mówią same za siebie. Przykładowa wysokość składki ubezpieczenia na 7-dniowy wyjazd do państw europejskich przy sumie ubezpieczenia kosztów leczenia sięgającej 15 tys. EUR wynosi 19 zł. Tymczasem koszt pomocy ambulatoryjnej przy urazie nogi we Francji wyniesie około 680 zł. Usunięcie wyrostka w Grecji — 1,5 tys. zł — przytacza Grażyna Bilik z departamentu ubezpieczeń indywidualnych TUiR Warta.

Osoby wykupujące wycieczki w biurach podróży standardowo mają zapewnione ubezpieczenie, obejmujące zdarzenia związane z chorobą lub zagubieniem bagażu.

— Warto jednak pomyśleć o dodatkowej polisie się na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń. Popularne jest wykupywanie ubezpieczeń od rezygnacji z wycieczki. Gwarantuje ona turystom, że w razie nieprzewidzianych zdarzeń, które zmuszą ich do rezygnacji z wyjazu, otrzymają zwrot kosztów wycieczki — mówi Dawid Sadulski z biura podróży Travelplanet.pl.

Na wypoczynek i do pracy

Polisy podróżne mogą obejmować ubezpieczenie kosztów leczenia, transportu medycznego i pomocy assistance, następstw nieszczęśliwych wypadków, odpowiedzialności cywilnej, utraty lub uszkodzenia bagażu, opóźnienia lotu, kosztów odwołania zagranicznej imprezy turystycznej lub też wcześniejszego z niej powrotu.

Szczególnie ważne jest ubezpieczenie OC. Zapewni ono nie tylko ochronę zdrowia, ale także ewentualne pokrycie wyrządzonych przez ubezpieczonego szkód.

— Czasami konieczne jest pokrycie kosztów akcji poszukiwawczej i ratowniczej, szczególnie w przypadku osób uprawiających sport — wymienia Jadwiga Brzozowska, koordynator w Biurze Zarządzania Produktami PZU.

Typy polis

Ubezpieczenia podróżne można dzielić na różne sposoby — np. na propozycje dla wyjeżdżających na wypoczynek, do pracy czy na zawody sportowe. Z uwagi na liczbę ubezpieczonych osób ubezpieczenia podróżne mogą być zawierane w formie polis indywidualnych (jedna osoba), rodzinnych (członkowie rodzin wraz z dziećmi) oraz grupowych. Można je również podzielić ze względu na okres trwania ochrony ubezpieczeniowej na krótkoterminowe (mniej niż 365 dni) oraz roczne.

Zdaniem Dawida Sadulskiego, do najbardziej popularnych opcji dodatkowych w przypadku wyjazdu z biurem podróży zalicza się ubezpieczenie od rezygnacji z wycieczki. Dużym zainteresowaniem cieszą się także dodatkowe ubezpieczenia dla osób aktywnie wypoczywających i uprawiających sporty ekstremalne, a także ubezpieczenie kosztów leczenia, polecane szczególnie wyjeżdżającym z małymi dziećmi.

— Należy pamiętać, że standardowe ubezpieczenie oferowane przez touroperatorów ma ograniczone stawki, najczęściej do 20-30 tys. EUR. Przy długim pobycie w szpitalu może to być kwota zbyt mała — dodaje Dawid Sadulski.

Gdy się zdarzy

W ramach standardowej polisy zapewniony jest zwrot kosztów leczenia — m.in. badania i zabiegi ambulatoryjne, zakup leków i środków opatrunkowych, konsultacje wraz z dojazdem lekarza, leczenie stomatologiczne. Opłacone zostanie także wyżywienie i zakwaterowanie na czas rekonwalescencji, transport medyczny z miejsca wypadku do szpitala i z jednej placówki do drugiej oraz przewóz do Polski.

Większy pakiet oferują ubezpieczenia typu assistance. W jego skład wchodzi m.in. opłacenie pobytu i podróży osoby towarzyszącej oraz ewentualna opieka nad nią. Możliwa jest także pomoc w przypadku, gdy ubezpieczony, ze względu na stan zdrowia, nie może kontynuować podróży powrotnej samochodem, a nawet zastępstwo w podróży służbowej. Ubezpieczony nie musi się także obawiać utraty bagażu.

Ubezpieczyć można się również od opóźnienia zagranicznego lotu samolotem.

Pięć minut i gotowe. Aby kupić pakiet ubezpieczeń, nie trzeba już ruszać się z domu. Ubezpieczyciele oferują możliwość nabywania polis online. Agencje współpracują z bankami oraz z touroperatorami. Dzięki temu polisę można kupić wprost ze swojego konta w banku internetowym czy ze strony WWW biura podróży.

— Na naszych stronach internetowych oprócz dokonywania rezerwacji wybranego pakietu ubezpieczeń można indywidualnie skalkulować polisę, która umożliwia zabezpieczenie się niemal na każdą okazję — np. rezygnacji tylko z biletu lotniczego czy wyczynowego uprawiania sportów wraz z ubezpieczeniami OC i NW, BP (bagaż podróżny) itd. — opisuje Dawid Sadulski.

W przypadku płatności kartą polisę otrzymuje się pocztą elektroniczną. n

Historia z życia wzięta

Maria Tomaszewska-Pestka z Ergo Hestii

Jak bardzo może się przydać ubezpieczenie w podróży, pokazuje przykład naszego klienta. Na Lazurowym Wybrzeżu przydarzyła mu się przygoda, która może spotkać każdego plażowicza. Podczas meczu siatkówki plażowej zagrał tak mocno, że piłka uderzyła prosto w twarz opalającą się w pobliżu turystkę z Włoch. Kobieta doznała uszczerbku na zdrowiu i oczywiście zgłosiła roszczenie z tytułu kosztów poniesionych w związku z leczeniem. Zadośćuczynienie sięgnęło kilkudziesięciu tysięcy złotych. Gdyby nie ubezpieczenie, nasz klient musiałby zapłacić je z własnej kieszeni.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jan Kaliński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu