ACCA brakującym ogniwemsystemu edukacji finansistów

Materiał partnera strony - ACCA
opublikowano: 02-06-2014, 00:00

PULS BIZNESU, 2 CZERWCA 201411

Zarządzanie finansami

Według opublikowanego w ubiegłym roku raportu SGH, Amerykańskiej Izby Handlowej i Ernst & Young tylko 13 proc. pracodawców uważa, że absolwenci uczelni wyższych są dobrze przygotowani do podjęcia pracy zawodowej. Większość jest jednak zdania, że świeżo upieczeni magistrowie nie potrafią wykorzystać zdobytej wiedzy teoretycznej w praktyce, a w dodatku mają problemy ze skuteczną komunikacją i nie umieją pracować w zespole. Nic w tym dziwnego — ustawowy program kształcenia nie koncentruje się bowiem na rozwijaniu takich cech. Właśnie dlatego w ostatnim światowym rankingu uczelni wyższych przodują te, które zaadaptowały profil biznesowy i dostosowały sylabusy do oczekiwań rynku.

Z myślą o przyszłości

Przykładem uczelni, która wyszła naprzeciw oczekiwaniom pracodawców, jest warszawska Szkoła Główna Handlowa. Jako jedna z 7 polskich placówek naukowych zdobyła prestiżową akredytację ACCA (the Association of Chartered Certified Accountants). — Program dostosowany do bieżących wymogów rynku szybko się dezaktualizuje — zaznacza profesor Anna Karmańska, kierująca Katedrą Rachunkowości w Szkole Głównej Handlowej. — Obecnie trzeba myśleć raczej o przygotowywaniu studentów do biznesu „przyszłości”. Umiejętności współczesnych specjalistów coraz częściej muszą być potwierdzone odpowiednim certyfikatem, a w świecie finansów to kwalifikacje ACCA należą do najbardziej prestiżowych.

Od kandydatów na członków ACCA wymaga się zdania aż 14 egzaminów w języku angielskim. Wybierając odpowiedni kierunek akredytowany przez organizację, student ma szansę na zaliczenie do dziewięciu egzaminów z poziomu Fundamentals jeszcze przed ukończeniem nauki. To oznacza, że realizując program studiów, zbliża się do uzyskania tytułu certyfikowanego członka ACCA, czyli najbardziej przydatnej w biznesie kwalifikacji zawodowej. W dodatku akredytacja ACCA wzbogaca podstawę programową o zajęcia rozwijające umiejętności praktyczne, a więc te, których według pracodawców najbardziej absolwentom brakuje. Dzięki temu studiujący na kierunkach akredytowanych zdobywają wszechstronne kompetencje w zakresie zarządzania finansami.

— Poprzez system akredytowania uczelni wyższych ACCA angażuje się w poprawę jakości kształcenia młodej kadry finansowej. Dobrze wykształceni specjaliści stymulują rozwój całej gospodarki — mówi Magdalena Hernandez, Dyrektor Zarządzająca, Emerging Europe ACCA. — Uczelnie, które chcą otrzymać akredytację, muszą dostosować program nauczania do globalnych standardów wiedzy. To dla nich ogromne wyzwanie, wymagające często sporego wysiłku. Nowoczesne placówki, którym uda się spełnić odpowiednie warunki merytoryczne, działają na studentów jak magnes — dodaje Agnieszka Ciźla, Head of Education w ACCA Polska.

Poprzez system akredytowania uczelni wyższych ACCA angażuje się w poprawę jakości kształcenia młodej kadry finansowej. Dobrze wykształceni specjaliści stymulują rozwój całej gospodarki.

Magdalena Hernandez

ACCA

Od studenta do dyrektora finansowego

Obecnie w Polsce akredytacje ACCA mają: Akademia Leona Koźmińskiego (3), Szkoła Główna Handlowa (1), Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu (2), Uniwersytet Łódzki (2), Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach (1) i Uniwersytet Gdański (2) i Uniwersytet Warszawski (1). Akredytacje są przyznawane bezpłatnie na okres 3-5 lat — uczelnie, które po upływie tego czasu chcą dalej współpracować z organizacją, muszą stale dbać o najwyższą jakość kształcenia. Program ich studiów jest przy tym dostosowany do sylabusa ACCA i umożliwia uzyskanie zwolnienia z części egzaminów kwalifikacyjnych.

— Dzięki współpracy z międzynarodowymi organizacjami, takimi jak właśnie ACCA, stajemy się coraz bardziej rozpoznawalni. Również wśród studentów z zagranicy, dla których możliwość zdobycia uznawanej globalnie kwalifikacji jest kryterium bardzo ważnym, a nierzadko decydującym o wyborze studiów. Kierunki akredytowane przez ACCA cieszą się dużym zainteresowaniem również wśród polskich studentów — mówi dr hab. Dorota Dobija z Katedry Rachunkowości Akademii Leona Koźmińskiego. Wszyscy studenci i absolwenci kierunków ekonomicznych i ekonomiczno-finansowych w Polsce mogą liczyć na zwolnienie z części egzaminów. Najwięcej, bo maksymalnie 4 zwolnienia, może uzyskać absolwent finansów i rachunkowości, któremu zaliczane są egzaminy F1-F4 (Accountant in Business, Management Accounting, Financial Accounting, Corporate and Business Law). Uzyskanie większej liczby zwolnień jest jednak możliwe jedynie na akredytowanychkierunkach, specjalnościach lub ścieżkach programowych. Aby uzyskać zwolnienie z pozostałych egzaminów na poziomie Fundamentals, konieczne jest zdanie w czasie studiów wybranych przedmiotów dostosowanych do ściśle określonych przez ACCA wytycznych. Podstawa programowa uczelni musi przynajmniej w 80 proc. pokrywać się z sylabusem ACCA, zaś egzamin sprawdzający wiedzę z danego przedmiotu powinien być jak najbardziej zbliżony do egzaminu kwalifikacyjnego. Oznacza to, że musi trwać nie krócej niż trzy godziny i opierać się na studiach przypadków. Obecnie ACCA zrzesza 162 tys. członków zamieszkujących 175 kraje świata. Kolejnych 428 tys. osób jest w trakcie zdobywania kwalifikacji. W przypadku samodzielnego zdobywania kwalifikacji proces ten zajmuje zwykle od 2 do 4 lat. Przez ten czas kandydaci muszą zdać 14 egzaminów, posługując się biegle językiem angielskim, zaliczyć moduł o etyce w biznesie i odbyć co najmniej trzyletnią praktykę zawodową. [MM]

Kwalifikacje ACCA przydatne zarówno w firmie globalnej, jak i lokalnej

Wiedza i umiejętności ACCA przydają się zarówno w pracy w korporacjach międzynarodowych, jak i w firmach polskich. Zasady rachunkowości i zarządzania finansami są bardzo podobne, często różnią się jedynie skalą obsługiwanych zadań. ACCA uczy strategicznego i kompleksowego podejścia do finansów firmy i zarządzania nią, co jest niezbędne w każdej pracy finansisty, bez względu na wielkość przedsiębiorstwa. Pomaga w zrozumieniu tego, jak codziennie podejmowane działania wpływają na pozycję firmy. Daje kompleksową wiedzę i kompetencje, które pomagają w codziennej pracy w obszarach nowoczesnego zarządzania finansami, rachunkowości i analizy finansowej, a także audytu i podatków. Kwalifikacja ACCA jest przeznaczona dla ludzi, którzy chcą osiągnąć wysoką pozycję zawodową w dziedzinie audytu, finansów i rachunkowości. Jest to certyfikacja, która niewątpliwie zwiększa wartość merytoryczną pracowników i jest rozpoznawana zarówno na polskim rynku pracy, jak i za granicą. Jest gwarantem jakości posiadanego wykształcenia i umiejętności pracy według standardów międzynarodowych. To wyróżnia ACCA na tle innych kwalifikacji zawodowych. Nie dziwi zatem ogromne zainteresowanie otrzymaniem tego certyfikatu, który w praktyce często jest kluczem do świata finansów, wysokich stanowisk oraz udziału w projektach międzynarodowych co miało miejsce również w moim przypadku — twierdzi absolwentka ACCA Grażyna Drab, dyrektor w Dziale Rozwiązań Finansowych w Globalnym Centrum Biznesowym Hewlett-Packard.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Materiał partnera strony - ACCA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu